POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 11 (3202) z dnia 2019-03-13; s. 50-51

Świat

Łukasz Lipiński

Już nie ustąpimy

Rozmowa z europosłanką Danutą Hübner o tym, dlaczego brexit to oszustwo i czy Brytyjczycy jeszcze zawrócą znad przepaści.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Polski rząd mówi, że brexit to wina Brukseli, uzasadniony bunt przeciw unijnej biurokracji.
DANUTA HÜBNER: – Są elity polityczne, które do tej pory traktują Europę jak ciało zewnętrzne. Kiedyś byliśmy ważnym państwem członkowskim, którego warto było słuchać. I które dbało o silną Unię. Teraz to się zmieniło. Unia jest ciągle oskarżana o to, że jest niereformowalna. A ja nie znam żadnego organizmu politycznego czy gospodarczego, który byłby w stanie stałej reformy, tak jak Unia. Używanie nieprawdziwych sloganów jest szkodliwe i wprowadza w błąd obywateli, którzy potem w referendum podejmują takie, a nie inne decyzje.

To jak doszło do brexitu?
Wszystko się wzięło ze złego poczęcia. Mimo całej niedoskonałości Unii, gdzieś na początku był polityk, który przedłożył interesy partyjne nad interes państwa i obywateli.

Premier David Cameron, który obiecał referendum brexitowe, żeby wygrać wybory.
O tym ...

Prof. dr hab. Danuta Hübner jest posłanką do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącą komisji spraw konstytucyjnych. Była m.in. komisarzem UE ds. polityki regionalnej, ministrem ds. europejskich i szefową Kancelarii Prezydenta. Autorka bloga „Moja Europa” na hubner.blog.polityka.pl.