POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 39 (2523) z dnia 2005-10-01; s. 18

Ludzie i wydarzenia

Kampania kontrolowana. Wybory 2005

Choć mamy za sobą wybory parlamentarne, „Polityka” kontynuuje akcję „Kampania kontrolowana”. Nadal będziemy weryfikować wypowiedzi najważniejszych polityków w państwie, aż do drugiej (ewentualnej) tury wyborów prezydenckich.

Marek Borowski
(Socjaldemokracja Polska):
„Milion rodzin cierpi nie tylko niedożywienie, ale i głód”.
(„Program wyborczy” TVP 1, 15 września)

Justyna Stępień
(Polska Akcja Humanitarna):
Nieporozumienie polega tu na nadużyciu słowa „głód”. Otóż lepiej posługiwać się terminem „niedożywienie”, bo jest on weryfikowalny. U dzieci na przykład głównymi symptomami niedożywienia są: zaburzenia rozwoju, zaburzenia społeczne i emocjonalne, zmniejszenie masy ciała, obniżenie sprawności fizycznej.
Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła w ub. roku badania nad niedożywieniem dzieci w wieku szkolnym (7–16 lat). Okazało się, że pomocy wymaga prawie 30 proc. z nich, czyli ok. 0,5 mln.
Oczywiście, ludzie niedożywieni stwierdzą, że bywają głodni. Ale pojęcie „głód” lepiej zarezerwować dla krajów Trzeciego Świata. Warto tu zachować proporcje.

 

Andrzej Lepper
(Samoobrona):
„W Polsce jest teraz gorzej, niż było przed przystąpieniem do Unii Europejskiej”.
(„Debata przedwyborcza o polityce zagranicznej” w ...

Polityka, Gazeta Wyborca, Rzeczpospolita, TOK FM, TVN, TVN24, onet.pl

„Kampania kontrolowana” w TVN 24 w każdy piątek o 20.05, w Radiu TOK FM w poniedziałki o 10.00, a także w „GW” i „Rzeczpospolitej”. Czytelników-wyborców prosimy o sygnały na adres e-mailowy: k.burnetko@polityka.com.pl. Przykłady nierzetelności, jakie dotąd udało się politykom wytknąć przez media uczestniczące w akcji, można znaleźć na portalu Onet.pl.