POLITYKA

Poniedziałek, 15 lipca 2019

Polityka - nr 12 (2950) z dnia 2014-03-19; s. 32-34

Społeczeństwo

Edwin Bendyk

Kapitalistyczny socjalizm

Więcej oczekujemy od państwa, ale też bardziej wierzymy w siebie. Taki pozornie sprzeczny obraz wynika z kolejnej edycji prowadzonych od 25 lat badań polskiego społeczeństwa.

Czy państwo powinno zapewnić pracę każdemu, kto chce pracować? Oczywiście! – odpowiedziało 84,1 proc. Polaków. Ponad 90 proc. stwierdziło, że państwo powinno wspierać dzieci z ubogich rodzin w ich wysiłku edukacyjnym i studiach. Już mniej, ciągle jednak większość, bo 66,8 proc. uważa, że państwo powinno aktywnie zmniejszać nierówności dochodowe (protestuje przeciwko temu jedynie 19,9 proc.). Recydywa Peerelu w ćwierć wieku po jego rozmontowaniu?

Pochopny wniosek. Na szczęście dysponujemy w Polsce unikatowymi badaniami pozwalającymi śledzić, co się z nami, jako społeczeństwem, dzieje od ponad 25 lat. Polskie Badanie Panelowe (POLPAN) zainicjowane zostało przez socjologa prof. Kazimierza M. Słomczyńskiego z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN już w 1986 r. Ówczesna władza postanowiła sfinansować wielki projekt badania struktury społecznej w Polsce – ankieterzy ruszyli w teren w 1987 r., docierając do blisko 6 tys. osób, pytając je o szczegóły dotyczące sytuacji osobistej – dochody, zawód, wykształcenie, status rodzinny, a także o poglądy.

Gdy POLPAN startował, nikt nie przypuszczał, że kolejna jego edycja, zaplanowana po pięciu latach, będzie realizowana już w zupeł...