POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 13 (2343) z dnia 2002-03-30; s. 48-50

Świat

M.Aureliusz Pędziwol

Katedra Kafki

Czechy: Ostry spór rządu z Kościołami

Kiedy niemal cztery lata temu czescy socjaldemokraci po raz pierwszy wprowadzali się do ministerialnych gabinetów, obiecywali rychłe rozwiązanie wlekących się od lat sporów z Kościołami, a zwłaszcza katolickim. Dziś już nie mają złudzeń. Nie mają ich zresztą także wierni.

– Ten reżim nas bezpośrednio nie prześladuje, choć nie jest wobec nas zbytnio życzliwy – mówi katolik Petr Przihoda. Psychiatra i psychoanalityk, przez długie lata przedstawiciel tego reżimu, doradca i rzecznik pierwszego niekomunistycznego premiera Czech Petra Pitharta, jest dziś wykładowcą etyki na wydziale lekarskim Uniwersytetu Karola w Pradze i dziennikarzem piszącym w katolickiej prasie.

Pavel Dostal, minister kultury w mniejszościowym socjaldemokratycznym gabinecie premiera Milosza Zemana, odpowiedzialny za kontakty ze wspólnotami religijnymi, wątpi w możliwość pogodzenia Kościoła z państwem: – Nie udało się nam, a ja teraz już się nie dziwię, że nie udało się także naszym poprzednikom, którzy byli katolikami. Nie uda się również następcom, jeśli Kościoły będą podchodzić do kwestii majątkowych w takich sposób, jak to czynią teraz.

Problem majątkowy – zdaniem ministra – już dawno mógłby w ogóle nie istnieć, gdyby Kościoły były gotowe na jakiś kompromis. – Nie są, a przede wszystkim nie jest gotowy Kościół katolicki – twierdzi ...