POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 29 (2410) z dnia 2003-07-19; s. 89

Salon Polityki / Salon Polityki Pod Jaszczurami

 par

Kiedy będzie lepiej?

W klubie Pod Jaszczurami gościliśmy dwóch ministrów: od gospodarki – Jerzego Hausnera i kultury – Waldemara Dąbrowskiego. Publiczność najbardziej interesowały nowe reguły gry w gabinecie Leszka Millera.

Wicepremier Jerzy Hausner mówił nie tyle o swym programie gospodarczym, ile o warunkach politycznych niezbędnych dla przeprowadzenia reform. Wyraźnie stwierdził, że w oparciu o tę większość, która głosowała za wotum zaufania dla rządu Leszka Millera, nie uda się przeprowadzić żadnych zmian związanych z ograniczaniem wydatków w sferze socjalnej. Pojawia się więc pytanie, jak budować szerszą większość już nie rządową, ale parlamentarną. Wicepremier uważa, że sojusznikiem może tu być Platforma Obywatelska, a także ta część opozycji, która być może poprze reformy we własnym interesie. Jeżeli bowiem myśli o przejmowaniu władzy, to będzie chciała, by państwo było uporządkowane.

Drugi poziom to budowa porozumienia społecznego w ramach Komisji Trójstronnej ze związkami zawodowymi i przedsiębiorcami oraz z samorządami terytorialnymi i organizacjami pozarządowymi. Zagrożeniem dla takiego porozumienia może być zbyt sztywne stanowisko pracodawców w sprawie podatku liniowego (Jerzy Hausner nie jest jego wielkim zwolennikiem, ale uważa, że wyliczenia przedstawione przez Ministerstwo ...