POLITYKA

Niedziela, 16 czerwca 2019

Polityka - nr 28 (2713) z dnia 2009-07-11; s. 70-72

Nauka

Paweł Walewski

Kłopot z potem

Pocenie się to dla niektórych przekleństwo. Doskwiera nie tylko w upał, dręczy każdego dnia, a nawet w nocy.

Na internetowych forach dyskusyjnych powtarza się pytanie: jak się nie pocić? Albo: co stosować, by nie wydzielać przykrej woni, gdy woda i mydło nie pomagają? Ludzki pot to w 99 proc. woda, choć w jego składzie jest również sól, związki mineralne, węglowodany, tłuszcze, mocznik, kwas mlekowy – w proporcjach zależnych od diety, pogody, hormonów, a także przebytych chorób. Nadmierne pocenie może być oznaką cukrzycy, nadczynności przysadki i tarczycy, niektórych chorób nowotworowych czy najczęściej po prostu zwykłej infekcji z gorączką. Towarzyszy również otyłości i menopauzie. Albo – jak odkrył polski neurolog Lucjan Frey – może być u niektórych osób odpowiedzią na spożywanie ostrych pokarmów. Wystarczy, że spróbują pikantną potrawę, a czubek głowy, twarz i szyja natychmiast stają się mokre. To efekt zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, polegający na nieprawidłowej reakcji odruchowej: w czasie żucia i pobudzenia kubków smakowych zamiast wydzielania śliny dochodzi do wydzielania potu.

Niezależnie od rozmaitych sytuacji, nadmierna potliwość może ...

O pocie w sieci

„Aż wstyd podać komuś rękę. Kiedy chodzę latem na bosaka, zostawiam mokre ślady na podłodze, a na palcach widoczne są kropelki potu. Jakiś czas temu zaczęłam się też strasznie pocić pod pachami i było to bardzo uciążliwe. Nie mogłam nosić ulubionych ubrań, bo było mi wstyd przez te wielkie koła pod pachami. Kiedy wiem, że zaraz będę komuś musiała podać rękę, to staje się cała mokra, czasem nawet kapie z niej pot!”.

~ Smutna

 

„To, że cały czas trzeba mieć przy sobie chusteczki, nie jest żadnym pocieszeniem. Wystarczy, że wejdę do autobusu lub sklepu, mija pół minuty i już zamieniam się w wodospad”.

~ Bogdan