POLITYKA

Sobota, 24 sierpnia 2019

Polityka - nr 29 (3219) z dnia 2019-07-17; s. 16-18

Polityka

Malwina Dziedzic

Koalicyjna telenowela

Formowanie się kolejnej opozycyjnej koalicji wyborczej zaczyna przypominać brazylijski serial: z nagłymi zwrotami akcji, emocjami, intrygami i miejscami absurdalną fabułą. Najważniejszy będzie jednak finałowy odcinek.

To nawet nie wygląda na nową produkcję. Podobnie jak na przełomie roku, kiedy Grzegorz Schetyna próbował skleić szeroką opozycyjną koalicję na eurowybory, dalszy rozwój akcji zależy od decyzji ludowców. A ci znów hamletyzują i windują koszty swojego udziału w wyborczym sojuszu. Podobnie jak pół roku temu zapowiadają też powołanie Koalicji Polskiej. – Oni tam mają jakieś rodeo. Jednego dnia to Zgorzelski nie chce koalicji, a Kosiniak jest na tak, drugiego dnia odwrotnie. Zobaczymy, co będzie w tym tygodniu – mówi jeden z członków zarządu PO, poirytowany przeciągającymi się negocjacjami. Także dlatego, że niepewność co do kształtu koalicji odbija się na wewnątrzpartyjnym morale: nie wiadomo, ile miejsc platformersi będą musieli ustąpić członkom innych partii, kto będzie startował i powinien już przygotowywać się do walki o głosy, a także co mówić ludziom zaczepiającym na ulicy i pytającym „kiedy wreszcie się dogadacie?”. Bo do wyborów raptem trzy miesiące.

Główny problem stojący na drodze do porozumienia tym ...

Sześciopak

To sześć tematów, wokół których budowany będzie program opozycyjnej koalicji:

1. Wolność i demokracja – w tym zbiór ustaw zwany Aktem Odnowy Demokracji; obligatoryjne referenda po zebraniu miliona podpisów; głosowanie przez internet; jawność decyzji kadrowych; zabezpieczenie praw kobiet i związki partnerskie.

2. Wyższe płace – m.in. niższy PIT i składki ZUS; premia za aktywność dla zarabiających mniej niż 4,5 tys. zł brutto; pakiet startowy dla młodych; zniesienie zakazu handlu w niedziele.

3. Zdrowie – dostęp do specjalisty w ciągu maks. 21 dni i skrócenie oczekiwania na SOR do 60 min; program walki z rakiem; bilans zdrowotny dla osób 50+; in vitro; pełen kalendarz szczepień; pakiet dla niepełnosprawnych, w tym darmowe leki.

4. Seniorzy – m.in. trzynasta emerytura i centra rehabilitacji.

5. Edukacja – tysiąc złotych podwyżki dla nauczycieli; zadania odrabiane w szkołach; małe szkoły wiejskie z klasami I–III.

6. Czyste powietrze i woda – docelowe wyeliminowanie węgla; zakaz sprowadzania śmieci do Polski; ochrona wód; mała retencja; program „Dzika rzeka”; zalesianie; budowa elektrowni wiatrowych; ograniczenie zużycia plastiku.

Ten program jest urobkiem ostatnich lat. Jest liberalny, otwarty i ofensywny. Uwzględnia to wszystko, co się przez te cztery lata w Polsce wydarzyło. Jest życiowy i wpisany w rzeczywistość trudnej walki z partią populistyczną, która buduje swoją politykę na ogromnych transferach socjalnych z budżetu państwa – komentuje Grzegorz Schetyna.