POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 37 (2722) z dnia 2009-09-12; s. 102-103

Ludzie i obyczaje

Krystyna Lubelska

Kolekcjonerzy dusz

Dzięki Internetowi możemy działać jako towarzyscy hurtownicy. Portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Nasza-klasa, otworzyły bramy do kumplowskiego cyberraju.

Im dłuższa lista znajomych, zapisana na portalu społecznościowym, niczym balowy karnet, im więcej kliknięć od zainteresowanych zalicza jej gospodarz, tym bardziej wzrasta jego prestiż i pozycja towarzyska. Zdaniem Olafa Gajla, internetowego eksperta, zbieranie znajomych przekształciło się w rodzaj e-kolekcjonerstwa. – W Polsce prawie 70 proc. użytkowników serwisów społecznościowych stosuje je, by kontaktować się ze znajomymi. Problem polega jednak na tym, że ludzi zaczyna męczyć i nudzić zbytnia otwartość tych kontaktów, ich pozorna intymność oraz nadmierna powierzchowność.

e-otwartość

Jednak walka w sieci o zdobycie kolejnych dusz nie ustaje ani na chwilę. Nie ma chyba internauty, który przynajmniej raz nie dostałby od innego zachęty do dołączenia się do listy jego znajomych. Wcześniejszy wzajemny kontakt nie jest konieczny, wystarczy osiągnąć status tzw. sugerowanego znajomego, a więc być znajomym znajomych. Niektórzy zorientowani snobistycznie sami pchają się na listy, gdzie widzą dobrze notowane w ich środowisku nazwiska, odnajdując w ten sposób wejście do świata vipów.

W portalach społecznościowych wielu ...