POLITYKA

Piątek, 18 stycznia 2019

Polityka - nr 20 (2245) z dnia 2000-05-13; s. 94-95

Społeczeństwo / Sport

Mariusz Urbanek

Kolos szuka bodźca

Rafał Kubacki: judoka, który będzie Ursusem w filmie „Quo vadis”

O Rafale Kubackim, mistrzu świata w judo, co kilka lat zaczyna się mówić, że marnuje możliwości dane mu przez naturę. Wtedy Kubacki zdobywa tytuł mistrza świata w najtrudniejszej kategorii open i krytycy na jakiś czas milkną. Kiedy Jerzy Kawalerowicz powierzył mu rolę Ursusa w „Quo vadis” według powieści Henryka Sienkiewicza, znów podniosły się głosy, że byłoby lepiej, gdyby Kubacki skoncentrował się na przygotowaniach do wrześniowej olimpiady w Sydney.

Judoka

Zaczynał od pływania w Juvenii Wrocław, ale po siedmiu latach treningów porzucił basen dla judo. Już po czterech latach treningów na tatami został mistrzem Europy, a w rok później (1986) mistrzem świata juniorów. W 1989 r. był już mistrzem Europy wśród seniorów i trzecim w kategorii ciężkiej na świecie. Potem jednak przyszły lata chudsze, z ledwie jednym brązem ME i klapą na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 r. O Kubackim po raz pierwszy zaczęto mówić, że się kończy. Krzyżyk postawił na nim nawet poprzedni trener kadry. W odpowiedzi w 1993 r. Kubacki zdobył w Hamilton mistrzostwo świata w kategorii open. Po raz pierwszy od 22 lat ktoś odebrał tytuł mistrzowski w tej kategorii Japończykom. Rafał Kubacki został najpopularniejszym sportowcem Polski, zamiast jednak, jak oczekiwano, zdobywać kolejne złote medale, zajął się zarabianiem pieniędzy i polityką.

Przez pięć lat występował w silnej lidze austriackiej, gdzie walczą największe gwiazdy europejskiego judo, przez cztery lata był radnym Wrocławia. – W&...

Rafał Kubacki (ur. 1967), zawodnik Gwardii, Śląska i AZS AWF Wrocław oraz WKG Salzburg (Austria). Mistrz świata (Rzym 1986) i trzykrotny mistrz Europy juniorów. Dwukrotny mistrz świata seniorów w kategorii open (Hamilton 1993 i Paryż 1997) i raz zdobywca brązowego medalu MŚ. Mistrz Europy (Helsinki 1989), dwukrotnie wicemistrz i pięciokrotnie brązowy medalista ME. Siedemnastokrotny mistrz Polski seniorów. Podczas olimpiad w Barcelonie (1992) i Atlancie (1996) dwukrotnie był dziewiąty. Magister wychowania fizycznego, od roku asystent w Katedrze Sportów Walki wrocławskiej AWF. Żona Jolanta jest prawniczką.