POLITYKA

Niedziela, 26 maja 2019

Polityka - nr 31 (2361) z dnia 2002-08-03; s. 45-47

Kultura

Zygmunt Kałużyński

Komplet erotyczny

Gdy na ekranie jest tuzin osób, patrzymy tylko na Marilyn

Piątego sierpnia mija 40 lat od śmierci Marilyn Monroe; była idolem seksu o światowym rozgłosie i nie straciła go do tej pory: jej filmy wznawiane w telewizji mają oddźwięk, zaś jej nazwisko wciąż łączy się z pojęciem sugestywnego erotyzmu.

Czy zasłużyła na podobną trwałość w naszej pamięci? Marilyn Monroe popełniła samobójstwo, zażywając nadmierną ilość środków nasennych, w wieku lat 36; miałaby dzisiaj 76 lat. Jej ostatni film – nieukończony – zaczynał się od sceny Marilyn półnagiej wychodzącej z basenu, co było zdejmowane przez kamerę z filtrem cieniującym, z zamiarem późniejszego wyretuszowania szczegółów ciała, które już nie wyglądało tak, jak mogli się spodziewać wielbiciele. Tu nasuwa się porównanie z wypadkiem Brigitte Bardot, o sławie podobnej do Marilyn, która liczy lat 68 i występuje w TV w akcji obrony zwierząt. Na francuskiej karykaturze dwie stare koszmarne rozdrapy pokryte zmarszczkami i w perukach rozmawiają: „Pamiętasz, że chciałyśmy wyglądać jak Bardot?” „Tak, a dlaczego pytasz?” „Bo właśnie to się stało”. Czym żywa Marilyn byłaby dzisiaj?

Niemniej jej samobójstwo było zaskoczeniem. Piękność pożądana przez mężczyzn na całej kuli ziemskiej! Małżonka najbardziej uwielbianego sportowca Ameryki, mistrza baseballu Joe di Maggia! Jej następnym ...