POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 7 (2232) z dnia 2000-02-12; s. 48-49

Kultura

Anna Grużewska

Komponuję autobiografię

Rozmowa z kompozytorem Pawłem Mykietynem, laureatem Paszportu „Polityki”

Jak zostaje się kompozytorem?

Gdy miałem sześć lat, rodzice kupili mojej siostrze pianino. Od razu zacząłem na nim grać, a pierwsze poznane dźwięki zacząłem składać po swojemu. Natomiast do szkoły muzycznej poszedłem późno, bo dopiero w wieku 14 lat. Zresztą bardzo się wtedy zdziwiłem, gdyż dowiedziałem się, że nikt z moich kolegów nie komponuje. Dla mnie było oczywiste, że skoro gram, to i komponuję.

Sześć lat później debiutował pan na Warszawskiej Jesieni – najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki współczesnej.

Za swój debiut uważam wykonanie utworu, który skomponowałem dla mojej szkolnej orkiestry z liceum muzycznego. Wykonywany był on podczas Dni Muzyki XX Wieku we Wrocławiu, w 1989 r. Przed Warszawską Jesienią miałem też inne wykonania na różnych koncertach.

Uczestniczy pan w próbach swoich utworów?

Oczywiście.

Dwudziestokilkuletni kompozytor zwracający uwagę starszym od siebie muzykom – ta sytuacja może chyba rodzić konflikty?

Mamy w Polsce orkiestry na bardzo różnym poziomie. Są doskonałe, na przykł...

Paweł Mykietyn, ur. w 1971 r. w Oławie, kompozytor, klarnecista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1994 r. zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, w rok później zwyciężył na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie. Gra na klarnecie w założonym przez siebie zespole Nonstrom. Jest autorem muzyki do licznych przedstawień teatralnych. Niedawno skomponował muzykę do „Burzy” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, wystawianej w teatrze w Stuttgarcie. Ostatnio jego utwór prezentowany był na targach płytowych Midem w Cannes.