POLITYKA

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Polityka - nr 21 (3211) z dnia 2019-05-22; s. 16-18

Temat tygodnia

Adam Szostkiewicz

Koniec milczenia owiec

Polski Kościół musi się oczyścić. Tylko kto się tym zajmie? I jak?

Dyskusja o moralnej kondycji Kościoła zeszła pod strzechy. I to podczas przygotowań w tysiącach polskich rodzin do uroczystości pierwszokomunijnych. I w środku kampanii wyborczej. To mocny cios w dominujący u nas model Kościoła i katolicyzmu.

„Nadchodzi sąd nad wilkami w koloratkach”, powiedział do wiernych w krakowskim kościele św. Barbary ojciec Jacek Prusak, jezuita, z wykształcenia psycholog, praktykujący psychoterapeuta. „To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Ofiarom należy się troska, także wasza, a nie wasze bieganie na klęczkach wokół księdza czy biskupa. Koniec z tym bałwochwalstwem, koniec”. Reakcja na homilię o. Prusaka była niespotykana. Wierni wstali z ławek i bili brawo.

Kaznodzieja odwołał się do głęboko zakorzenionego wyobrażenia Kościoła jako owczarni, w znaczeniu wspólnoty duchownych i wiernych, w tym dzieci. Jeśli księża mają być pasterzami, nie mogą być „wilkami w koloratkach”. Krzywda wyrządzana przez nich bezbronnym dzieciom niszczy zaufanie do Kościoła może jeszcze mocniej niż agitacja polityczna i uleganie pokusom materialnym, dążenie do bogacenia się i rozmaitych przywilejów.

<...