POLITYKA

Piątek, 23 sierpnia 2019

Polityka - nr 30 (2564) z dnia 2006-07-29; s. 32-34

Kraj / Dzieci chcą jeść

Edyta GietkaEwa Patoka  [wsp.]Katarzyna Wójcik  [wsp.]

Kości gotujesz trzy godziny

O szkolnych dniach z darmowym obiadem dzieci mówią: dni żywieniowe. W wakacje co prawda nie chodzą głodne, ale są zapychane byle czym. W dużych miastach – co dziesiąte, już 20 km od miasta – co trzecie.

Do magazynu przy warszawskiej ul. Krochmalnej wnoszą 150 sztuk naturalnego jogurtu dzień po terminie ważności. Ewa Wójcik, duża, spracowana matka i kierowniczka spichrza, jest z tego znana u producentów, że weźmie każdy towar. – Która chce? – woła do kobiet o popielatych twarzach. Każda. Przeterminowany jogurt jest idealny do zupy. Można go ugotować na gazie i zrobić biały ser, można dodać mąki i są serowe kopytka. Im bardziej sfermentowany, tym bardziej uniwersalny.

Szkolnych dni, dni żywieniowych, jest 240 w roku. Na 2006 r. rząd przeznaczył 500 mln zł na dożywianie – na każdą setkę uczniów aż 30 je darmówki. Gdy zaczynają się wakacje, dzieci, rozpuszczone szkolnym obiadem ze sztuką mięsa i surówką, na mąkę patrzą niechętnie. W lipcu już zaczynają się przyzwyczajać.

W kolejce na Krochmalnej po darmowy deputat ustawiają się matki z Warszawy, Zabrodzia, Sulejówka, Radzymina. Towar z Agencji Rynku Rolnego rozdysponowuje Fundacja Bank Żywności. Wraz z organizacjami partnerskimi, mają pod opieką 12,4 tys. dzieci w&...

Dzieci polecają

Kotlety z unijnego ryżu
Ryż ugotowany na maź skleja się w kotlety. Rzuca się na suchą rozgrzaną patelnię posypaną solą.

Zupa z suchego chleba
Chleb kroi się na kęsy i podsmaża na patelni. Do wody na dwóch ziemniakach dodaje się ser topiony (dostępny w magazynach z żywnością). Na to rzucić chlebowe grzanki.

Ciasto ryżowe
Ryż ugotować na klej. Od jajka oddzielić białko i ubić na pianę z cynamonem. Dodać do ryżowego kitu, uformować w krążki i piec na blasze 5 minut. Z żółtka z cukrem zrobić krem i polać ciastka.