POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 6 (6) z dnia 2019-05-15; Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Tom 34. Inteligencja; s. 82-83

My. O inteligencji emocjonalnej i społecznej. Nie czytałeś? Nie przeocz

Przemek Berg

Kosmos czarnych ptaszysk

Czy kruki, stworzenia o złej sławie, inteligencją dorównują ludziom.

Niemal tak samo śmiesznie jest zaprzeczać prawdzie oczywistej, jak zadawać sobie wiele trudu, ażeby jej bronić; żadna zaś prawda nie wydaje mi się bardziej oczywista niż ta, że zwierzęta obdarzone są myślą i rozumem równie dobrze jak człowiek. Argumenty w tym wypadku są tak oczywiste, że nie może ich nie zrozumieć najgłupszy nawet człowiek i najmniej wiedzący”. Tak w „Traktacie o naturze ludzkiej” pisał wielki osiemnastowieczny filozof David Hume.

Jego słowa prowokują do dwóch rzeczy. Pierwsza to zdziwienie, że niemal 300 lat temu ktoś myślał o zwierzętach tak, jak współcześni ludzie dopiero nieśmiało zaczynają. Druga – to pytanie, jakie konkretnie zwierzęta miał na myśli. Wprawdzie w dalszej części rozdziału „Traktatu” poświęconego rozumowi zwierząt David Hume nie wymienia żadnego gatunku i mówi tylko o milionach przypadków potwierdzających jego tezę, to jednak jakieś konkretne zwierzęta – które obserwował lub którymi jakoś się interesował – pewnie miał na myśli. A może to były kruki?

Tak, to mogł...

„Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków”, prof. Bernd Heinrich, tłum. Michał Szczubiałka, wyd. Czarne, 2018