POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 24 (3013) z dnia 2015-06-10; s. 12-14

Temat tygodnia

Mariusz JanickiWiesław Władyka

Krążownik czy szalupa

Platforma chyba oswaja się już z myślą o opozycyjnych ławach. Nie chce więc dla mało prawdopodobnego zwycięstwa ryzykować gwałtownych zmian i trwałości partii. Problem w tym, że może za wcześnie na taki pesymizm, a w opozycji też może nie przetrwać.

To prawda, że ostatnie partyjne sondaże mogą odbierać politykom PO nadzieję. Na czele od dłuższego czasu lokuje się PiS, a na drugie miejsce w kilku badaniach wysunął się ruch Pawła Kukiza, choć jeszcze nie ma formalnej postaci. Platforma spadła na trzecie miejsce, notując już wynik poniżej psychologicznej granicy 20 proc. Gdyby ten trend się utrwalił, groźba marginalizacji Platformy staje się realna. Jak dotąd partia, która wcześniej miała wyniki sięgające 30–40 proc., spadając poniżej 20 proc., już się nie podnosiła. Tak było w przypadku AWS czy SLD. PiS w najgorszym nawet czasie chyba nie zeszło poniżej tej bariery. Teraz wciąż trzyma swoje, choć bez szaleństw, to nie PiS zyskuje, ale PO traci. Trochę zapewne podbiera Kaczyńskiemu Kukiz, ale przede wszystkim uszczupla stan posiadania Platformy: kiedy sondaż nie uwzględnia Kukiza, notowania PO wracają do poziomu ok. 30 proc. i choć nadal to mniej, niż ma PiS, różnica nie jest już duża.

Jednym z aksjomatów polskiej polityki było to, że wyborcy Platformy z powodu bariery kulturowej nie przerzucają się na PiS, co najwyżej ...