POLITYKA

środa, 22 maja 2019

Polityka - nr 40 (2674) z dnia 2008-10-04; s. 58-59

Kultura / Nowa kolekcja Polityki. Polska Literatura Współczesna

Jarosław Klejnocki

Książki piękne i mądre

W kolekcji „Polska Literatura Współczesna” Polityka wyda 20 książek. Będzie to zestaw lektur obowiązkowych, których nie może zabraknąć w domowej bibliotece.

Jak każdy zestaw, tak i ten, z konieczności jest wyborem i nie rości sobie prawa do bycia zamkniętą i niedającą się podważyć listą dzieł. Ale też nie ma tu rzeczy nieistotnych, drugoligowych.

Wszystkie prezentowane w kolekcji książki odwołują się zarówno do naszego zbiorowego losu w ostatnim półwieczu, jak i dotykają często spraw indywidualnych – kształtowania osobowości człowieka, poszukiwania tożsamości w zmieniającym się świecie, kwestii egzystencjalnych, psychologicznych, kontekstów filozoficznych wreszcie. Niektóre w swoim czasie wzbudzały spory i kontrowersje, kazały nam zmierzyć się z naszymi przyzwyczajeniami, wpływały na kształtowanie naszej polskiej świadomości. Ale co najważniejsze – wszystkie są przykładem pięknej i poruszającej literatury, takiej, co czytelnika nie pozostawia obojętnym. To książki godne stałego zamieszkania na domowych półkach, takie, do których wciąż warto wracać.

Wśród autorów reprezentowanych w kolekcji są największe nazwiska. „Rodzinna Europa” Czesława Miłosza, giganta naszej współczesnej literatury, to wspaniały przykład sztuki ...

Więcej informacji na temat kolekcji „Polska Literatura Współczesna” oraz możliwości jej zamówienia w formie subskrypcji na s. 107 oraz na www.polityka.pl.