POLITYKA

Niedziela, 21 kwietnia 2019

Polityka - nr 31 (2918) z dnia 2013-07-31; s. 35-37

Rynek / Rozmowy Żakowskiego

Jacek Żakowski

Kto drukuje, ten żyje

Joseph E. Stiglitz, ekonomista, laureat Nagrody Nobla, radzi Polsce, żeby trzymała się z dala od euro i szukała partnerów poza Europą

Jacek Żakowski: – Na jakim etapie kryzysu jesteśmy?
Joseph E. Stiglitz: – W połowie. Europa chyba nawet wcześniej.

Chyba?
To zawsze trudno ocenić, póki kryzys się nie skończy. Gdyby w 1935 r. zapytał pan, kiedy skończy się Wielki Kryzys, który zaczął się w 1929 r., nikt by panu nie powiedział, że w 1939 r., kiedy wybuchnie wojna i Ameryka zacznie się zbroić. Nie wiadomo, czym by się to skończyło, gdyby nie ta wojna.

A czym mogło się skończyć?
Totalną katastrofą. W 1936 r. sytuacja zaczęła się odrobinę poprawiać. W 1937 r., pod potężną polityczną presją na zrównoważenie budżetu, prezydent Roosevelt wprowadził delikatne cięcia. Recesja od razu wróciła. Roosevelt nie miał już wystarczającego poparcia politycznego, żeby uruchomić nowy program stymulacji. Gdyby nie wojna, moglibyśmy nie wiadomo jak długo tonąć w tej recesji. Jak teraz Europa.

Europa nie tonie w recesji.
Jedni toną w recesji, a inni, tkwiąc ...

Joseph E. Stiglitz (ur. w 1943 r.), amerykański noblista w dziedzinie ekonomii, profesor Uniwersytetu Columbia, specjalista od makroekonomii. Autor licznych publikacji, w tym m.in. „Globalizacji” i podręcznika „Ekonomia sektora publicznego”.