POLITYKA

Poniedziałek, 24 czerwca 2019

Polityka - nr 1 (2939) z dnia 2014-01-01; s. 36-38

Ludzie i wydarzenia / Ludzie i Wydarzenia. 2014. Kraj

Piotr Pytlakowski

Kto weźmie Warszawę

Wybory samorządowe 2014 r. mogą przywrócić blask PO albo odciąć jej prąd.

Chociaż wybory odbędą się 16 listopada (ramka na s. 37), we wszystkich polskich samorządach już trwają przymiarki wyborcze. Partie polityczne szykują się do walki o władzę w dużych miastach, bo mieć własnego prezydenta, to nie tylko splendor i nie tylko gra wstępna przed wyborami parlamentarnymi, ale też możliwość zapewnienia pracy w miejskich urzędach dla wiernych kolegów. Zdobędą utrzymanie z samorządowych środków, za co odwdzięczą się, kiedy nadejdzie pora. Obsiądą miejskie spółki komunikacyjne, wodociągowe i kanalizacyjne, będą planować wydawanie pieniędzy na potrzebne i całkowicie niepotrzebne inwestycje. Najczęściej bowiem te stanowiska są obsadzane politycznymi pretorianami, którzy patrzą na świat w kadencyjnej perspektywie. Brak kompetencji nadrobią tupetem, miasta z tego rozdawnictwa stanowisk wychodzą coraz mocniej zadłużone – bo po nas choćby potop.

Zdarzają się partyjni kandydaci na prezydentów, którzy po zdobyciu władzy urywają się z politycznej smyczy. Takich włodarzy, którzy wybili się na samodzielność, jest już w Polsce kilkunastu. Partie obrażają się na nich, w kolejnych wyborach wysuwają ...

Wybieranie samorządów

• Wybory samorządowe (rady gminy, rady powiatów, sejmiki wojewódzkie oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast) zarządza premier nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad.

• Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów i kończy się 24 godziny przed dniem głosowania.

• Datę wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 listopada 2010 r., co oznacza, że zgodnie z aktualnymi przepisami obecna kadencja kończy się 21 listopada 2014 r. Ostatnim dniem wolnym od pracy poprzedzającym ten dzień jest  niedziela 16  listopada 2014 r. i właśnie tego dnia odbędą się wybory, między godziną 7 a 21.

• Jeśli w pierwszym terminie nie uda się wybrać wójta, burmistrza czy prezydenta, to za dwa tygodnie 30 listopada odbędzie się druga tura.