POLITYKA

środa, 19 czerwca 2019

Polityka - nr 7 (2996) z dnia 2015-02-11; s. 26-29

Społeczeństwo

Joanna Podgórska

Kura po polsku

Kryzys i trudny rynek pracy to dla niektórych kobiet pokusa, by uciec w rolę pani domu. Te, którym przytrafia się to przymusowo, przeżywają dramaty. Etykieta „kura domowa” traktowana bywa jako piętno.

Kobiece fora ten temat rozgrzewa do czerwoności: dom to oaza spokoju, gdzie panuje ciepło i pachnie domowym ciastem. Tu też można się spełniać, realizować pasje – przekonują panie domu, ale w tej obronie domowości jest nutka agresji, bo czują, że dzisiaj praca poza domem to prestiż; czują, że są lekceważone, wyszydzane, zepchnięte na margines. Niby współczują tym zaharowanym i zabieganym, które nie mają czasu delektować się życiem rodzinnym, ale trochę z poczuciem wyższości: widocznie mnie na to stać.

Pracujące nie pozostają dłużne: robimy to samo co wy, ale szybciej, bo po pracy, zamiast celebrować cały dzień pranie i gotowanie. Jesteśmy finansowo i życiowo niezależne, a wy możecie któregoś dnia obudzić się z niczym.

Dwa plemiona

Ewa przyznaje, że miała pewne poczucie niestosowności, gdy postanowiła zostać w domu; że w jej otoczeniu jakoś wypada chcieć iść do pracy. To co ty robisz po całych dniach? Nie nudzi ci się? – pytały koleżanki. – Wykańczałam mieszkanie po remoncie, trochę szyłam, czytałam. Ja lubię być sama i siedzenie w ...

Lepsze zawodowe niż domowe

Ponad dwie piąte respondentów (44 proc.) uważa, że kobiety pracujące zawodowo cieszą się większym szacunkiem niż gospodynie domowe. Przeciwną opinię wyraża jedynie 5 proc. badanych. 44 proc. jest zdania, że kobiety są poważane tak samo, bez względu na ich sytuację zawodową. Mężczyźni (51 proc.) częściej niż kobiety (38 proc.) są przekonani, że kobiet nie wartościuje się ze względu na to, czy pracują czy nie. Respondentki zatrudnione w pełnym wymiarze czasu zdecydowanie częściej (61 proc.) niż niepracujące (47 proc.) sądzą, że praca zawodowa daje większy prestiż społeczny.

Chociaż większość respondentów jest przekonana, że kobiety aktywne zawodowo cieszą się większym szacunkiem społecznym, to 74 proc. deklaruje, że oni sami nie różnicują kobiet ze względu na ich status zawodowy.

Dane: CBOS 2013

Załączniki

  • Typy Polek

    Typy Polek