POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 10 (2288) z dnia 2001-03-10; s. 24-26

Kraj

Adam Grzeszak

Kwadratura trójkąta

Były minister i dwaj prezesi przestali współpracować, a zaczęli się kłócić

Minister skarbu Andrzej Chronowski doszedł do wniosku, że dłużej nie może urzędować w gabinecie, w którym zamieszkał poseł Gabriel Janowski i podał się do dymisji. Dobrze się złożyło, bo premier akurat doszedł do wniosku, że bez zmiany ministra nie uda się rozwiązać wielu problemów, zwłaszcza konfliktów w Grupie PZU i Totalizatorze Sportowym. Spółkami tymi kierują dwaj potężni, choć nieformalni, doradcy Chronowskiego – Grzegorz Wieczerzak i Władysław Jamroży. Udało nam się ustalić, że dymisji ministra towarzyszy ostry konflikt między doradcami. Jakie będą skutki rozpadu trójkąta Chronowski-Jamroży-Wieczerzak?

Pogłoski na temat dymisji Andrzeja Chronowskiego krążyły już od kilku tygodni. Początkowo wydawało się jednak, że minister dzięki układom politycznym zdoła dotrwać do końca kadencji. Stało się jednak inaczej. Z dnia na dzień przybywało mu wrogów, premierowi zaś argumentów przemawiających za koniecznością dymisji. Doszłoby do niej wcześniej, gdyby nie trwające w parlamencie prace nad budżetem. Premier obawiał się, że z trudem wywalczona jedność AWS w sprawie budżetu może prysnąć na wieść o dymisji Chronowskiego. Minister cieszył się poparciem „oczka”, wpływowej grupy posłów – zwolenników powszechnego uwłaszczenia, a niechętnych prywatyzacji i zagranicznym inwestorom. Są oni skupieni wokół Adama Bieli i Tomasza Wójcika.

Kiedy budżet przebrnął przez Sejm i Senat, można było wrócić do dymisji. Zwolniony ministerialny fotel oraz gabinet, z którego policja natychmiast wyprowadziła posła Janowskiego, przejęła dotychczasowa wiceminister prof. Aldona Kamela-Sowińska (Gość „Polityki” s. 13). Nowa szefowa resortu skarbu w ciągu minionego półrocza pełniła funkcję prawej ręki ministra ...