POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 17 (3006) z dnia 2015-04-22; s. 46-48

Poradnik Budowlany

Urszula Szyperska

Lepiej zbudujesz, taniej ogrzejesz

Na rynku materiałów budowlanych przybywa nowości: lepszych okien, cegieł, bloczków, izolacji. Łatwiej zbudować z nich dom ciepły i tani w użytkowaniu, co nie znaczy, że sama budowa przebiegnie bezproblemowo.

W budownictwie jednorodzinnym króluje tradycja, stawia się głównie domy murowane. Inwestorzy, którzy w ubiegłym roku szukali materiałów albo wykonawców robót za pośrednictwem serwisu Oferteo.pl, zamierzali budować domy z cegły (41 proc. korzystających z serwisu) albo z bloczków z betonu komórkowego (ponad 33 proc.). Udział tych technologii w rynku jest od kilku lat prawie taki sam. Zmieniają się jednak materiały: z roku na rok są lepsze.

Pustak ceramiczny TERMOton P+W 44 ma współczynnik przenikania ciepła U=0,2, czyli zbudowana z niego ściana spełnia wymagania, które będą obowiązywały dopiero po 2020 r. Producent, Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary, dostał za tę cegłę złoty medal na ubiegłorocznych targach Budma. Na tegorocznej Budmie przyznano mu złoty medal za cegłę jeszcze cieplejszą: pustak TERMOton P+W 25 Diament, dla którego współczynnik U=0,17.

Uwaga na mostki!

Producenci ostro ze sobą konkurują i mają dla zwolenników ciepłych domów coraz więcej propozycji. Jednowarstwową ścianę w standardzie z 2021 r., bez dodatkowego ocieplenia, można wymurować na przykład z pustaków ceramicznych Porotherm 44 T Profi (...

Dom ekologiczny

Powierzchnia użytkowa: 127 m kw.

Zapotrzebowanie na energię użytkową EU: 50 kWh/m kw. rocznie

Zapotrzebowanie na energię nieodnawialną EP: 63 kWh/m kw. rocznie

Zastosowane rozwiązania:

drewniana konstrukcja ścian; kolejne warstwy: tynk gliniany, prasowana słoma żytnia (40 cm), pustka powietrzna, deski elewacyjne; U ścian=0,11

energooszczędne okna z U=0,67 i U=0,82

gruntowa pompa ciepła

zielony dach, na fragmencie panele fotowoltaiczne

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Koszt budowy: 416,5 tys. zł + VAT

Autorzy projektu: Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic, Magdalena Guminiak