POLITYKA

Niedziela, 24 marca 2019

Polityka - nr 19 (3058) z dnia 2016-05-04; s. 80-82

Kultura

Edwin BendykAleksandra Przegalińska

Ludzie idą w trans

Czy jesteśmy jeszcze ludźmi? Werner Herzog w swoim najnowszym dokumencie rozważa, od kiedy zaczęła się rewolucja naukowa i technologiczna, która zmieniła wszystkie wymiary naszego życia.

Internet to więcej niż tylko medium komunikacyjne współczesnego człowieka; sieć stała się jednym z wymiarów ekosystemu, a dostęp do informacji równie oczywisty jak możliwość korzystania z powietrza. Nawet w dotkniętej wojną domową Syrii może brakować wody, lekarstw i żywności, jednak rzadko kiedy brakuje zasięgu telefonii komórkowej i dostępu do internetu. Tam gdzie jeszcze nie dotarła infrastruktura, dotrze w ciągu nadchodzących miesięcy za sprawą ofensywy globalnych korporacji cyfrowych (POLITYKA 16): każdy niepodłączony Ziemianin to strata dla Facebooka i Google’a.

Stawką zresztą nie jest jedynie połączenie z sobą 7 mld ludzi. Wraz z nimi swój adres IP (sposób identyfikacji w sieci) dostają też wykorzystywane przez nich urządzenia: samochody, zegarki, kamery i aparaty fotograficzne, telewizory. Analitycy prześcigają się w prognozach, ile dziesiątków miliardów urządzeń dołączy do internetu w ciągu dekady, dokładne liczby nie mają znaczenia. Trend jest jednoznaczny, częścią rozrastającego się Internetu Wszechrzeczy jest nawet Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

<...