POLITYKA

środa, 24 lipca 2019

Polityka - nr 45 (3135) z dnia 2017-11-08; s. 26-27

Rozmowa Polityki

Adam Szostkiewicz

Luteranie są wśród nas

Rozmowa z prof. Andrzejem Friszkem, historykiem opozycji demokratycznej, o jego doświadczeniu luterańskim.

Adam Szostkiewicz: – Wszyscy wiedzą, że profesor Friszke jest historykiem, ale mało kto, że jest luteraninem. Czy Friszke się z tym ukrywa?
Andrzej Friszke: – Ależ skąd. Nie ukrywam tego, nawet w nocie o mnie w Wikipedii jest o tym wzmianka. Z tym że przecież nie jestem jakimś reprezentantem polskich luteranów, więc nie robię z wyznania kwestii. To jest moja prywatna sprawa. Ona się nie przekłada na moje wybory i zainteresowania badawcze. Gdy piszę teksty dotyczące polskiego Kościoła katolickiego czy katolików w Polsce, patrzę oczami historyka, a nie ewangelika.

Pytam o konfesję nie bez kozery, bo w Polsce dominuje kulturowo katolicyzm i mniejszości nie zawsze z tym czują się dobrze. Na dodatek ostatnio zaczyna być w modzie manifestowanie wiary w życiu publicznym.
Ja tego nie lubię. Mam wrażenie, że protestanci nie mają takiego podejścia, nie manifestują tak swej wiary. To wynika także z charakteru religii protestanckiej. Ona jest mniej obrzędowa, ma mało zewnętrznych rytuałów, skupia się raczej na sobie, ...