POLITYKA

Niedziela, 26 maja 2019

Polityka - nr 51 (3090) z dnia 2016-12-14; s. 28-31

Społeczeństwo

Jacek Żakowski

Maczo zapłaczą

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, o trzeciej rewolucji seksualnej, erotycznym wyzwoleniu Polek i o tym, że polscy mężczyźni powinni się bardziej postarać

Jacek Żakowski: – Ale pan bombę wykopał!
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: – Jeśli, to seksbombę.

Albo gender-bombę. Jako mężczyźni możemy sobie współczuć.
Albo musimy się bardziej postarać.

Na moje oko nic raczej nie wskazuje, żebyśmy mogli dać radę.
No, wie pan, to jest rewolucja. Bez ofiar się nie obędzie. Od jakiegoś czasu powtarzam, że zaczęła się trzecia rewolucja seksualna. Pierwszą było pojawienie się tabletki antykoncepcyjnej. Wtedy seks oderwał się od prokreacji.

Lata 60.
Druga to viagra.

Czyli lata 90.
Męski seks uniezależnił się od wieku i zdrowia.

Teraz nic takiego się nie pojawiło.
Pojawiła się nowa świadomość kobiet. Tabu seksualne znika, a pojawia się kobiecy seks jako akceptowana i ceniona przez kobiety wartość. Kobiety w Polsce nareszcie odkryły seks dla siebie. I zaczęły go chcieć dla siebie. Nie dla partnera, nie dla dobra związku, nie w interesie rodziny. Nie z obowiązku, ale dla przyjemności, do której mają prawo.

I to jak radykalnie! W cią...

Kobiety są inne

W rozmowie porównujemy wyniki trzech badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza w latach 1992, 2005 i 2016. Dwa pierwsze badania przeprowadziła firma SMG/KRC metodą ankiet papierowych. Badanie z 1992 r. prowadzono przy współpracy Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Badanie 2005 r. sponsorowała firma Polski Lek. Sponsorem badania w 2016 r. była Polpharma, a przeprowadziła je firma Zymetria metodą wywiadu wspomaganego internetowo CAWI, przy wykorzystaniu panelu badawczego Ariadna. Wszystkie badania obejmowały próby reprezentatywne dla grupy dorosłych. W badaniu z 1992 r. udział wzięło 1188 osób, w 2005 r. 1019 osób, w 2016 r. 1054 osoby.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra i psychoterapeuta, z wykształcenia lekarz (WAM) i filozof (KUL), konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii. Jest profesorem w Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, gdzie kieruje Zakładem Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Załączniki

  • Kobiety są inne

    Kobiety są inne