POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 38 (3027) z dnia 2015-09-16; s. 22-25

Rozmowy Żakowskiego

Jacek Żakowski

Mamy chleb, chcemy igrzysk

Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, autor Diagnozy Społecznej, o wynikach najnowszej edycji badań, czyli o tym, jak bardzo szczęśliwi są Polacy

Jacek Żakowski: – Co nam się stało?
Prof. Janusz Czapiński: – Jesteśmy coraz bardziej w raju.

W sensie?
Wszystko, co ma rosnąć, rośnie. Wszystko, co ma maleć, maleje. Z Diagnozy wynika, że szybko rosną dochody, majątki, oszczędności, szczęście, zaufanie do innych, poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie z sytuacji kraju i rodziny. Ubywa osób, którym nie starcza na życie, które rezygnują z wydatków na zdrowie, kulturę, które uważają, że ostatni rok był dla nich zły, i które mają symptomy depresji.

Czyli to z nadmiaru szczęścia ludzie chcą wszystko zmienić?
Nie wszystko. Na razie tylko władzę.

Mieszkańcy raju nie zmieniają Boga. Najwyżej go nie słuchają i zrywają jabłko za namową węża.
Słuchają węża, bo w raju jest nudno. W piekle jest ciekawiej. A najciekawiej jest podobno w czyśćcu...

Jedyne, co o raju wiadomo na pewno, to że ludzie dokonują tam fałszywych wyborów.
Ale nie dlatego, że w raju człowiek gł...

Prof. Janusz Czapiński – psycholog społeczny i wykładowca akademicki związany z Katedrą Psychologii Społecznej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Komitetu Psychologii PAN oraz prorektor ds. nauki Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Autor licznych publikacji, m.in. książki „Psychologia szczęścia. Przegląd badań i zarys teorii cebulowej”. Od wielu lat jest kierownikiem badań panelowych Diagnoza Społeczna.

Diagnoza Społeczna to trwające od 2000 r. badania co roku analizujące warunki i jakość życia Polaków, z uwzględnieniem rozmaitych wskaźników społecznych, takich jak struktura demograficzno-społeczna gospodarstw domowych, dostęp do rynku pracy, świadczeń medycznych, kultury i wypoczynku, edukacja i nowoczesne technologie komunikacyjne, jakość i styl życia oraz cechy indywidualne obywateli. Projekt ma charakter publiczny – wyniki są dostępne nieodpłatnie.

Załączniki

 • Sami sobie sterem

  Sami sobie sterem

 • Coraz mniej ubóstwa

  Coraz mniej ubóstwa

 • Grzecznie spłacamy

  Grzecznie spłacamy

 • Jak oceniamy innych

  Jak oceniamy innych

 • Zadowoleni z życia

  Zadowoleni z życia

 • Zdrowsi i weselsi

  Zdrowsi i weselsi