POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 51 (2989) z dnia 2014-12-17; s. 143

Kultura

Kuba Wojewódzki

Mea pulpa, czyli kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego

• „Ida”, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, będzie walczyła o Złote Globy w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Rozpiera nas duma i radość. Setki tysięcy Francuzów widziało ten film i to nie może być przypadek. Bo oni tak masowo wychodzą tylko, jak im się coś podoba albo gdy się poddają.

• W końcu jest też zasłużony sukces polskiego kina. Film „Bogowie”, opowiadający o losach Zbigniewa Religi, kardiochirurga rewolwerowca, obejrzało w krajowych kinach już ponad 2 mln widzów. Gratulujemy. Wreszcie tłok w naszych kinach dorównał tłokowi w naszych szpitalach.

• To już pewne. Znana wokalistka Paulla oraz nie mniej znany DJ Adamus są parą. Jest szansa, że ta para przebije medialną popularnością superduet Rozenek-Majdan. Jak widać, prawdziwa uroda zawsze podąża za prawdziwym talentem.

• To był dialog miesiąca aspirujący do miana dialogu roku. Cezary Pazura, poruszony profetycznym talentem Karoliny Korwin-Piotrowskiej, która zrecenzowała jego nowy serial jeszcze przed pierwszym klapsem, zrecenzował ją jednym słowem, cytuję: „Gó.no”. Z tym słowem jest jak z polskim filmem. Jak się trochę wytnie w środku, to nawet ujdzie.

<...

• Takie sensacje wkradają się czasem do mediów tylnymi drzwiami. Agata Trzebuchowska, główna bohaterka naszego największego ostatnio bohatera filmowego, czyli „Idy”, dostała propozycję zagrania w serialu „Gra o tron”. To bardzo ważny dla nas serial. Dzięki niemu osiągnęliśmy wielki sukces w rankingu krajów, które najczęściej kradną w sieci.