POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 14 (3205) z dnia 2019-04-03; s. 15-17

Temat tygodnia

Joanna Solska

Minister bez finansów

Dni Teresy Czerwińskiej w fotelu ministra finansów wydają się policzone. Nie potrafi wykrzesać z siebie entuzjazmu do „piątki Kaczyńskiego” ani, co gorsza, znaleźć pieniędzy na jej sfinansowanie. Brakuje, z grubsza licząc, 70 mld zł.

Zaczęto o niej mówić kilka dni po prezentacji programu wyborczego PiS, na której Teresy Czerwińskiej nie było. Spekulowano, że tzw. piątka Kaczyńskiego nawet nie była z minister finansów konsultowana, ona ma tylko znaleźć na nią pieniądze. Prawicowy portal Wpolityce.pl doniósł, że złożyła dymisję, której jednak premier nie przyjął. Nie byłaby dla władzy wygodna ze względów wizerunkowych przed nadchodzącymi wyborami. Wprawdzie Ministerstwo Finansów newsa zdementowało, ale komentatorzy stwierdzili krótko, że portal jest bliższy władzy PiS niż pani minister, więc oficjalne dementi należy traktować jako nieoficjalne potwierdzenie.

Tym bardziej że zaraz potem Czerwińska udała się na zwolnienie, unikając w ten sposób niewygodnych pytań dziennikarzy. Kiedy z niego wróciła, jej publiczne wystąpienie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego potraktowano jako pożegnanie połączone z przesłaniem do następców. Pochwaliła się dotychczasowymi osiągnięciami i, co prawda w bardzo zawoalowany sposób, ostrzegała przed prowadzeniem nieodpowiedzialnej polityki, mówiąc: „każ...