POLITYKA

Wtorek, 18 czerwca 2019

Polityka - nr 38 (2621) z dnia 2007-09-22; s. 77-85

Poradnik / Ciepło, zdrowo, modnie i domowo. Ciepły dom

Piotr StasiakUrszula Szyperska  [wsp.]

Modne wnętrze

Choć do tuzów współczesnego designu – Włochów, Skandynawów czy Brytyjczyków – wciąż Polakom bardzo daleko, starają się jednak nadrabiać zaległości. Jak wygląda modne wnętrze 2007 w rodzimym wykonaniu? Wybraliśmy osiem trendów, które dominują w tym sezonie.

Już 50 lat temu Zbigniew Herbert tak pisał w gazecie o urządzaniu wnętrz: „większość stanowi nie przewietrzony lamus różnych kłócących się ze sobą form przypadkowych, odziedziczonych i tymczasowych”. Czy od tamtego czasu sytuacja się poprawiła? Trochę, choć wciąż za mało, co potwierdzają architekci, styliści i projektanci. Herbert w tym samym tekście odpowiada na pytanie, czego potrzeba, by było lepiej: „osiadłości, stabilizacji, wygody mieszkaniowej i wysokiego standardu życiowego”.

– Cały czas celebrujemy nasze kupione na kredyt nieruchomości, podchodzimy do nich nabożnie, boimy się śmiałych projektów i zabawy wnętrzem – mówi właściciel studia projektowego Robert Majkut. Choć jednocześnie przyznaje, że w kraju wykształciła się już grupa osób (wciąż rosnąca), dla których ładne i stylowe wnętrze to symbol prestiżu społecznego i życiowego sukcesu. To mieszkająca w miastach klasa średnia – podróżująca po świecie, aspirująca, nadganiająca zaległości. I to właśnie w urządzanych przez nią domach i mieszkaniach – ...