POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 1 (3142) z dnia 2018-01-01; s. 21-23

Temat Roku

Violetta Krasnowska

Na plus z minusem

Ciągłe słuchanie o poprawie sytuacji w gospodarce, o spadku bezrobocia, o 500 plus, podwyżkach płac sprawiło, że coraz chętniej i łatwiej się zadłużamy. Przełom roku to prawdziwe żniwa dla firm pożyczkowych. Kolejne pokolenia zakładają sobie na szyję pętelkę. Dobrobyt na kredyt stał się narodowym sportem.

Jeśli socjologowie podejrzewali 20-latków o to, że programowo wolą „być, niż mieć”, to się pomylili. Myślano, że to pokolenie nie wpędzi się w kredyty, bo nie planuje życia ponad stan i raczej wyznaje minimalizm. To wszystko prawda, ale w deklaracjach. W praktyce młode pokolenie zadłuża się szybciej niż poprzednie. Dołączają do starszych, już zadłużonych po uszy. A końca nie widać.

Młodzi na fali

Marcin pożyczył pieniądze na warsztaty medytacyjne w aszramie Osho w Punie, w Indiach. Miała być magiczna podróż – i była. Prócz miesiąca medytacji także Bhang Lassi – Marcin nie wie, co wsypano do jogurtu, ale przez kilka dni nękały go wizje; była wyprawa na północ Indii do różowego miasta; podróż koleją na południe i do rzeki Kerali. Wiele miejsc, zapachów, zachwytów, jedno zatrucie pokarmowe w Waranasi, wiele godzin wysiedzianych na marmurowych płytach, ramię w ramię z odzianymi na pomarańczowo Indusami, szukającymi oświecenia. Wydał 8 tys. zł. Pożyczył w parabanku.

Edyta, kelnerka, wyznaje innego rodzaju tu i teraz. Jak ...