POLITYKA

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Polityka - nr 3 (2688) z dnia 2009-01-17; s. 9

Flesz. Ludzie i wydarzenia / Kraj

 Dąb.

Naczelnik radzi: załóż kask!

Poseł PO Piotr Van der Coghen, przez wiele lat naczelnik Jurajskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, radzi, jak przygotować się do sezonu narciarskiego:

Najważniejsze to przygotować się kondycyjnie, zanim jeszcze założymy narty. Na początek sezonu warto wybierać stoki krótkie, aby nie narażać mięśni na zakwasy. Trzeba też wyregulować wiązania i dostosować je do wagi, która od ostatniego sezonu mogła się zmienić. Warto zakładać gogle, bo śnieg naturalny lub ten wystrzeliwany przez pracujące armatki śnieżne może oślepiać. Namawiam też do jazdy w kasku. Wszyscy goprowcy mają obowiązek je zakładać. Chcemy dać przykład, że nawet doskonali narciarze są narażeni na urazy, których w ostatnich latach jest coraz więcej.

Od kilku lat śnieg jest ubijany przez ratraki. Jest twardy jak beton i uderzenie w niego głową jest bardzo groźne. Poza tym narciarze mają coraz lepszy sprzęt, który daje możliwość rozpędzenia się do motocyklowych prędkości. Niestety, coraz lepszy sprzęt na stokach, a kultura coraz niższa. Trzeba egzekwować odpowiedzialność od narciarzy, bo poczucie ...