POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 19 (3058) z dnia 2016-05-04; s. 56-59

Historia

Włodzimierz BorodziejDariusz StolaMarcin ZarembaWiesław WładykaMarian TurskiBożena Szaynok

Nagrody Historyczne 2016

Prezentujemy NOMINACJE wraz z opiniami jurorów do kolejnej edycji Nagród Historycznych POLITYKI za książki wydane w 2015 r. za tydzień przedstawimy laureatów.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych

Andrzej Nowak, Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement, wyd. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015

Pod mylącym, „rynkowym” tytułem – nie może być zdrady tam, gdzie brak zobowiązań czy nawet obietnicy – ukrywa się erudycyjna książka o polityce Zachodu wobec wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Paryż starał się Polskę wesprzeć, nie angażując własnych sił zbrojnych (choć wysłał kilkuset oficerów), widział w tym swój cel i interes. Londyn – i to stanowi właściwy temat – nie. Uznawał polską próbę wykreowania państwa ukraińskiego za błąd nawet latem tego roku, kiedy Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy, a Moskwa otwarcie dążyła do likwidacji Rzeczpospolitej.

Autor zagłębił się w biografie twórców i egzekutorów ówczesnej polityki brytyjskiej. Że premier David Lloyd George był o Polsce jak najgorszego zdania, że w czasie rokowań wersalskich sporą rolę odgrywały memoranda Lewisa Namiera, wiedzieliśmy od dawna. Teraz okazuje się, że co prawda i w elicie brytyjskiej nie brakowało zwolenników wsparcia Warszawy – zaliczał ...