POLITYKA

Piątek, 19 lipca 2019

Polityka - nr 51 (2685) z dnia 2008-12-20; s. 80-83

Kultura

Zdzisław Pietrasik

Najkrótsza historia filmu polskiego

Sto lat temu odbyła się pierwsza publiczna projekcja polskiego filmu. Była to komedia sytuacyjna „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”. Polski Instytut Sztuki Filmowej rozpoczyna obchody tej ważnej rocznicy. Przyłączamy się, przedstawiając krótki leksykon stuletniej historii naszego kina.

Antoś przyjeżdża do Warszawy
Od „Antosia po raz pierwszy w Warszawie” wszystko się zaczęło. Scenariusz nie był zbyt skomplikowany: prowincjusz przyjeżdża do stolicy, by się zabawić, poznaje dwie urocze i bardzo niewinnie wyglądające kurtyzany, które go okradają. Niemniej był to film z przesłaniem, którą to powinność polskie kino starało się spełniać w całym stuleciu.

Bliźniacy jako tacy
Serialowi Mroczkowie wcale nie są pierwszymi bliźniakami na polskim ekranie. Swego czasu sporą popularnością cieszyli się bracia Damięccy (potem jeden przyznał się do współpracy z SB, a część widzów do dziś nie wie który). Największą, choć pozafilmową, karierę zrobili jednak JarosławLech Kaczyńscy, debiutujący w kultowym dziś filmie „O dwóch takich co ukradli księżyc”.

Ciemne okulary
Ogromną popularność zyskał model okularów używanych przez Małgorzatę Braunek w „Polowaniu na muchy”. Te najsłynniejsze nosił jednak Zbigniew Cybulski w „Popiele i diamencie” – jak sam powiadał, na pamiątkę nieodwzajemnionej mił...