POLITYKA

Sobota, 20 kwietnia 2019

Polityka - nr 45 (3084) z dnia 2016-11-02; s. 102

Passent

Daniel Passent

Naród pomagierów

Uwaga! Uwaga! Jedyny w kraju i w okolicach felieton, który wyjaśnia, jak to jest możliwe, że najpotężniejszym człowiekiem na świecie może zostać taka kreatura jak Donald Trump, a także czy jest możliwy polski Trump? W tym celu warto – nie tylko zresztą z tego powodu – zapoznać się z tragedią Williama Szekspira „Żywot i śmierć Ryszarda Trzeciego” (korzystam z przekładu Macieja Słomczyńskiego). Sztuka była tłumaczona na polski i wystawiana wielokrotnie, więc teoretycznie nasi czytelnicy, czyli elita intelektualna kraju, powinni ją dobrze znać, ale na wszelki wypadek warto przypomnieć. („Wiem, że »Pana Tadeusza« napisał Słowacki, ale na wszelki wypadek zawsze sprawdzam” – mawiał legendarny redaktor Grydzewski).

Chociaż „Ryszard III” był napisany pod koniec XVI w. (1592–93), to pozostaje nadal niezmiernie aktualny. Bohater utworu Ryszard III panował w II połowie XV w., czyli ponad pół tysiąca lat temu, żył tylko 33 lata, poległ na polu bitwy, a jego szczątki, odnalezione niedawno, wskazują na 11 ran, jakie zadali mu śmiertelni wrogowie.

A teraz tło: w sferach kierowniczych XV-wiecznej Anglii przeważała wówczas opinia, że kraj jest w ruinie i potrzebuje ...