POLITYKA

środa, 24 lipca 2019

Polityka - nr 12 (2950) z dnia 2014-03-19; s. 42-43

Społeczeństwo

Ryszarda Socha

Niemiec w naprawie

W polskich rodzinach resocjalizuje się trudna niemiecka młodzież. Często z dobrym skutkiem. Ale w coraz gorszej atmosferze, w tajemnicy i wśród niedomówień.

Sprawą resocjalizacji niemieckiej młodzieży zajął się Sejm. Z interpelacją wystąpiła posłanka Anna Fotyga. „W Polsce zainteresowane osoby fizyczne, w celach zarobkowych, przyjmują małoletnich cudzoziemców, nie zawsze wiedząc do końca, na co się decydują” – napisała, pytając o zapobieganie „patologicznym skutkom ich pobytu”. – Mam zamiar zrobić sprawę na cały kraj – dodaje Jacek R., były wychowawca młodych Niemców, który w podobnym tonie co posłanka Fotyga napisał do prokuratora generalnego. – Mnie chodzi o to, żeby zlikwidować tę resocjalizację w Polsce. To siedlisko zła, przez tę młodzież mamy tylko problemy.

Warsztat opiekuńczy

Jacek R. w doniesieniu do prokuratury wskazał na Samochodowy Zakład Usługowo-Handlowy AUTO Ośrodek Szkoleniowy M. Brudniewicz w Wejherowie. Firma zatrudnia ok. 120 osób, z których większość zajmuje się samochodami, a 22 – trudną młodzieżą z Niemiec. To nauczyciele, pedagodzy oraz psycholog psychoterapeuta, niektórzy po studiach w Niemczech. Prócz tej kadry jest jeszcze ok. 40 rodzin (i 10 w rezerwie). Mają własną ...