POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 52 (2225) z dnia 1999-12-25; s. 29-32

Kraj

Adam Grzeszak

Nienasycenie

Z roku na rok Polacy kupują coraz więcej samochodów - większych, droższych i lepiej wyposażonych. Najczęściej nie mają dość gotówki, więc korzystają z kredytów. Skąd bierze się to samochodowe nienasycenie?

W tym roku padnie kolejny rekord - sprzedanych zostanie ok. 600 tys. nowych aut. Najchętniej kupowane są samochody rodzinne, takie jak np. Daewoo Lanos, Fiat Siena, Opel Astra Classic oraz te najmniejsze jak Maluch, Fiat Seicento, Daewoo Tico i Matiz. Jednocześnie, w zaskakująco szybkim tempie, rośnie sprzedaż samochodów najdroższych - luksusowych limuzyn oraz równie drogich i komfortowych samochodów terenowych.

  • Autodrabina

Wszyscy sprzedawcy zwracają uwagę na zmiany w zachowaniach klientów. Do niedawna wybierali auta w wersji podstawowej z najsłabszym silnikiem. Dziś coraz częściej upominają się o modele z bogatym wyposażeniem i mocniejszymi silnikami, chcą mieć ABS i poduszki powietrzne, wielu dodatkowo decyduje się na klimatyzację, która nie tak dawno uchodziła za luksus. Na samochód wydajemy średnio ok. 38 tys. zł, jednak w deklaracjach dotyczących planowanych zakupów wymieniane są kwoty powyżej 50 tys. zł.

Jeżdżę, więc jestem

Co się kryje za tym samochodowym głodem? Andrzej Olękiewicz z Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor wymienia trzy przyczyny: niezaspokojony popyt z czasów PRL, wzrost zamożności oraz uł...