POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 37 (2671) z dnia 2008-09-13; s. 16-18

Temat tygodnia

Zdzisław Pietrasik

Nieprosta historia

Nie będzie prawdopodobnie nowego filmu o Westerplatte, jest za to debata o szarganiu świętości. Konkurs na scenariusz filmu o Solidarności okazał się całkowitą porażką, mamy natomiast spór o Lecha Wałęsę. W innych krajach pisanie historii na ekranie jakoś lepiej się udaje.

Bez względu na rezultat rozpoczynającego się wkrótce festiwalu w Gdyni i tak najgłośniejszym tytułem pozostanie „Tajemnica Westerplatte”, czyli film, który być może w ogóle nie zostanie nakręcony. Tak czy inaczej niedoszły debiutant Paweł Chochlew, którego scenariusz wzbudził wielkie emocje, odniósł niebywały sukces. Kiedy ostatnio film polski stał się przedmiotem ogólnonarodowej debaty? Tylko najstarsi ludzie pamiętają zażarte spory o sens szkoły polskiej, potem podobne polemiki już się nie zdarzały. Dlaczego zatem kwestia Westerplatte nieoczekiwanie stała się w Polsce jednym z głównych tematów końca lata?

Westerplatte zajmuje w naszej zbiorowej pamięci miejsce szczególne, ale ostry sprzeciw wobec planowanej rewizji mitu ma też niewątpliwie związek z oficjalną polityką historyczną. W RP obowiązuje niezmiennie patetyczna wersja dziejów ojczystych, z kultem powstań. To nie jest najlepszy czas na przypominanie skądinąd mało odkrywczych prawd, że w historii zawsze oprócz bohaterów zdarzali się dezerterzy. W dalekiej przeszłości i w tej bliższej.

...