POLITYKA

środa, 17 lipca 2019

Polityka - nr 2 (2227) z dnia 2000-01-08; s. 17-18

Wydarzenia

Joanna Solska  [wsp.]Witold Pawłowski  [wsp.]Artur GórskiTomasz Deptuła  [wsp.]Marek Orzechowski  [wsp.]Andrzej Zaucha  [wsp.]

Noc na ziemi

Jak witaliśmy 2000 r.

Folklorystyczne śpiewy na wyspach Kiribati, lasery w chińskim Hongkongu, buddyjskie gongi w Tokio, kremlowskie kuranty, głoszące nie tylko nadejście nowego roku, ale także zwycięstwa w wojnie z Czeczenami, strzały na wiwat w Kosowie, fajerwerki na wieży Eiffla, rockowy koncert pod oknem papieskiego mieszkania, najważniejsza (według Amerykanów) impreza w Nowym Jorku – tak świat witał nowy rok.

USA. Na rogu 42 ulicy i Broadwayu, czyli na osławionym nowojorskim Times Square i w jego okolicach już na wiele godzin przed północą bawiły się ponad dwa miliony ludzi z całego świata. O północy spadła wielka kula, symbolizująca nadejście Nowego Roku (tradycja ta kultywowana jest od 1907 r.). Dla właścicieli lokali w pobliżu Skrzyżowania Świata sylwestrowa noc była eldorado; zarabiali nawet na toaletach, do których wstęp kosztował, bagatelka, 10 dolarów. Obawiając się nie tyle pluskwy milenijnej, ile zamachów terrorystycznych, miasto znacznie zwiększyło siły policyjne w okolicach Times Square (około 40 tys.). Akcja policyjna pod kryptonimem „Archanioł” była największą tego typu operacją w historii miasta.

Na wszelki wypadek z okolic TS usunięto wszystkie kosze na śmieci, zaspawano także studzienki kanalizacyjne i skrzynki pocztowe. Gdy na pięć godzin przed północą w okolicach placu znaleziono porzucony plecak, policja usunęła przechodniów z całego kwartału ulic. Nie zepsuło to jednak zabawy.

Wyjątkowo prestiżowa impreza noworoczna odbyła ...