POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 11 (2850) z dnia 2012-03-14; s. 68-69

Świat

Adam SzostkiewiczJędrzej Winiecki

Nowe szaty generałów

Generałowie z junty zrzucają mundury i wkładają kolorowe koszule. Zwolniona z aresztu domowego ikona opozycji staje do wyborów. Birma się zmienia?

Wybory uzupełniające do parlamentu w Birmie odbędą się 1 kwietnia. Do walki o jedno z 48 miejsc stanie legendarna Aung San Suu Kyi, pokojowa noblistka, córka założyciela niepodległej Birmy, przywódczyni Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), głównej siły opozycyjnej. Kulturalna, doskonale wykształcona i bywała w świecie kieruje NLD od ponad 20 lat, tyle że głównie z aresztu domowego. Na wolności jest dopiero od listopada 2011 r.

Niezwykłe jest też to, że generałowie zrzucają mundury, a zakładają ubrania cywilne. Wdrażają obiecywane od lat reformy, a obecny szef państwa Thein Sein, niczym Wojciech Jaruzelski w Polsce, może przeprowadzić Birmę przez pokojową zmianę systemu.

O liderce NLD świat wie prawie wszystko, ma status porównywalny z Nelsonem Mandelą czy Dalajlamą. Jest szlachetną twarzą birmańskiego ruchu na rzecz demokracji. Ale też twardym i zręcznym politykiem, umiejętnie wykorzystującym poparcie Zachodu i popularność w kraju.

Startuje w ubogim okręgu Kawhmu pod Rangunem. Ustawiają się do niej dziś kolejki czołowych ...

Birma czy Myanmar?

Kiedy Orwell pisał swe wstrząsające opowiadanie „Zabicie słonia”, był w służbie Imperium Brytyjskiego w Birmie. Tej nazwy (wymiennie z Burma) do dziś tradycyjnie używa się po polsku. Ale jest kłopot dyplomatyczny. Junta wojskowa zmieniła oficjalną nazwę kraju na Myanmar, w ramach antykolonialnej czystki filologicznej. Kraje anglosaskie trzymają się dawnej nazwy, ONZ nowej.

Załączniki

  • Birma czy Myanmar?

    Birma czy Myanmar? - [rys.] MS