POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 3 (3) z dnia 2019-04-03; Niezbędnik Współczesny. 1/2019; s. 18-22

POLSKA

Edwin Bendyk

Nowi mieszczanie

W polskich miastach stały się rzeczy niezwykłe. Po raz pierwszy w historii Polski na środek narodowej sceny wychodzą nowi mieszczanie.

Polacy lubią narzekać, z jednego jednak są w zdecydowanej większości zadowoleni. Chodzi o miejsca, w których żyją. Ponad 90 proc. mieszkających na wsi jest zadowolonych ze swojej wsi, ze swoich miast jest zadowolonych nawet 94 proc. ich mieszkańców (badania CBOS). We Wrocławiu i Gdańsku poziom zadowolenia przekroczył 95 proc., przy czym aż 63 proc. gdańszczan wskazało na najwyższą ocenę w skali zadowolenia. Przekłada się to czasami na samozadowolenie, jak w Toruniu, co wyjaśniał kilka lat temu Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: – Torunianie we własnym mniemaniu są ludźmi wyjątkowymi, stworzonymi do wyższych celów. Dla ludzi z zewnątrz to bywa męczące. Ale ma duży wpływ na lokalne dobre samopoczucie i samozadowolenie.

W nieodległej Bydgoszczy jeszcze kilka lat temu mówiło się o bydgoskiej rezygnacji, odczuwanej także na ulicach miasta, które jeszcze nie tak dawno cierpiało na dwucyfrowe bezrobocie. To już przeszłość, brak pracy dotyka nieco ponad 3 proc. mieszkańców, miasto planuje na ten ...