POLITYKA

Poniedziałek, 25 marca 2019

Polityka - nr 46 (3186) z dnia 2018-11-14; s. 40

Rynek

Alina Białkowska

Nowy sztuczny świat

Zmiany, jakie wywoła niedawno rozpoczęta czwarta rewolucja przemysłowa, wykraczają daleko poza sferę gospodarki. Wchodzimy w erę świata cyfrowo-fizycznego, a nawet cyfrowo-biologicznego. I nic nie będzie już takie jak dotąd.

Elon Musk, amerykański multimiliarder, przedsiębiorca-wizjoner, na którym wzorowali się twórcy Iron Mana, ostatnio elektryzuje świat zapowiedziami sprzęgnięcia ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją. Wyznaczony termin tej symbiozy to raptem 2021 r. Nawet jeśli z ostrożnością podejść do podanej przez Muska daty, można być pewnym, że cyborgizacja człowieka stanie się faktem jeszcze w I połowie XXI w., a sztuczna inteligencja (AI) już niebawem będzie równie oczywistym składnikiem naszej rzeczywistości jak energia elektryczna czy internet.

Wraz z nowymi technologiami pojawią się tysiące urządzeń, czynności i określeń, które przynajmniej na początku podzielą nas na włączonych w zmiany beneficjentów i wykluczonych z rewolucji outsiderów.

Nowomowa przyszłości

Jedną z najbardziej fascynujących dziedzin, z jaką musi zmierzyć się współczesny człowiek, niespecjalizujący się w wysokich technologiach, jest internet rzeczy (w skrócie IoT, od angielskiego określenia Internet of Things). W dużym uproszczeniu: jest to sieć składająca się ...