POLITYKA

środa, 22 maja 2019

Polityka - nr 8 (2847) z dnia 2012-02-22; s. 11

Flesz. Ludzie i wydarzenia / Świat

Nowy urząd Gaucka

Pastor z dawnej NRD i b. szef urzędu ds. akt Stasi Joachim Gauck będzie nowym prezydentem Niemiec. 72-letni Gauck zastąpi Christiana Wulffa, zmuszonego do dymisji po tym, jak prokuratura w Hanowerze wystąpiła do Bundestagu o uchylenie jego immunitetu. Śledczy podejrzewają go o przyjęcie korzyści majątkowych w czasach, gdy był premierem Dolnej Saksonii. Skandal wokół Wulffa wybuchł, gdy ujawniono, że znajomy przedsiębiorca udzielił mu prywatnej pożyczki na zakup domu.

Nominacja Gaucka jest o tyle niespodziewana, że jego kandydaturę wysunęła opozycja. Kanclerz Angela Merkel nie miała jednak wyboru: prezydenta wybierają połączone izby Bundestagu i Bundesratu, gdzie większość koalicyjna jest krucha, poza tym w jej własnych szeregach zabrakło kandydata z porównywalnym autorytetem i popularnością, a jednocześnie do przyjęcia dla pozostałych partii. Z prezydentem Gauckiem i kanclerz Merkel Niemcy będą rządzone przez dwoje przywódców, którzy dorastali w b. NRD.

Gauck był już nominowany na prezydenta w 2010 r. – jako kandydat socjaldemokratów i Zielonych przegrał z Wulffem w trzeciej rundzie głosowania. Tym razem zapowiadał, że ...