POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 7 (7) z dnia 2013-07-17; Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Tom 12. Jak się godzić, jak rozwodzić; s. 38-41

Para: co nas łączy, co nas dzieli

Grzegorz Gustaw

Nuda. Cicha morderczyni

Czy nuda jest nieuchronna, kiedy w jednym związku przychodzi nam spędzić teraz nawet 70 lat

Firma doradcza Grant Thornton, we współpracy ze 139 brytyjskimi prawnikami rodzinnymi, począwszy od 2003 r., przeprowadza doroczny sondaż matrymonialny. Dotychczas w kategorii „główny powód rozwodu” królowała zdrada. W 2011 r. po raz pierwszy w historii znudzenie wysunęło się na czoło stawki. W najnowszej edycji raportu nuda obroniła pozycję lidera. Z opublikowanego przed rokiem na łamach „Scandinavian Journal of Psychology” sprawozdania z badań przeprowadzonych w Norwegii wynika, że badani powyżej 50 r. życia jako przyczynę rozstania z poprzednim partnerem deklarowali tak samo często nudę, jak i zdradę (po 38 proc. ankietowanych). Wśród młodszych respondentów nuda wysunęła się na prowadzenie.

Obecnie sądy orzekają rozpad niemal co trzeciego małżeństwa w Polsce. W danych GUS wśród przyczyn rozwodów nie występuje nuda, ale można się domyślać, że wzajemne znudzenie mieści się w kategorii „niezgodność charakterów małżonków”. W 2011 r. była to przyczyna 35 proc. rozwodów; wyprzedziła zdradę (24 proc.) oraz nadużywanie alkoholu (20 proc.). Podobne rezultaty uzyskano ...

Psychozabawa: Pytaj, nie błądź

Wojciech Kulesza

Każde z was bierze kartkę i długopis. Losujecie 10 z 30 poniższych pytań. Odpowiadacie na nie pisemnie. Odczytujecie sobie odpowiedzi i partner analizuje, czy są one zgodne z prawdą. Za trafną odpowiedź dostaje się tyle punktów, ile jest zapisane przy pytaniu. Sędzia, czyli partner, którego pytanie dotyczyło, dostaje jeden punkt. Jeżeli odpowiedź jest niepoprawna – nikt nie dostaje punktu. Zwycięzcą zostaje osoba, która zdobyła więcej punktów. A tak naprawdę oboje, bo jak jedna strona czegoś nie wiedziała, to przecież właśnie się dowiaduje. Warto dodawać nowe pytania do puli. Im częściej gracie, tym więcej się dowiadujecie o sobie, ale i o tym, czego partner nie wie.

1. Podaj imiona moich dwóch najbliższych przyjaciół (2)

2. Jakie miałam/łem na sobie ubranie, kiedy po raz pierwszy się spotkaliśmy? (2)

3. Gdzie się urodziłam/łem? (1)

4. Kiedy są moje urodziny? (1)

5. Kto z mojej rodziny jest mi najbliższy? (2)

6. Co jest moim największym niespełnionym marzeniem? (4)

7. O jakiej porze dnia najbardziej lubię się kochać? (3)

8. Jakie jest moje najwspanialsze wspomnienie z dzieciństwa? (2)

9. Co najbardziej lubię robić, kiedy mam chwilę wolnego dla siebie samego/siebie samej? (2)

10. Jaki jest mój ulubiony film? (2)

11. Czego się najbardziej obawiam? (4)

12. Którą stronę łóżka wolę? (2)

13. Jakich problemów zdrowotnych najbardziej się lękam? (2)

14. Jaka jest moja ulubiona restauracja na romantyczny wieczór? (2)

15. Podaj tytuły moich dwóch ulubionych książek. (2)

16. Jakie dwie osoby najbardziej podziwiam? (4)

17. Jaka jest moja ulubiona pozycja, kiedy się kochamy? (3)

18. Jaka część mojego ciała jest najbardziej wrażliwa? (4)

19. Wymień najbardziej krępujące wydarzenie w moim życiu. (3)

20. Jakie ubranie zakładam, kiedy chcę seksownie wyglądać? (3)

21. Co wolę: słodycze czy kwiaty? (2)

22. Jakie jest moje ulubione święto? (2)

23. Jaka część mojego ciała jest najbardziej pociągająca dla innych osób/co we mnie jest najbardziej pociągające dla innych osób? (3)

24. Kiedy miałam/łem „swój pierwszy raz”? (2)

25. Ile dzieci chciałabym/chciałbym mieć? (3)

26. Kiedy przypada nasza rocznica (związku, ślubu)? (1)

27. Co sobie myślałam/łem o tobie, kiedy pierwszy raz się spotkaliśmy? (4)

28. Kiedy pocałowaliśmy się po raz pierwszy? (1)

29. Jakie jest moje ulubione miejsce na oderwanie się od codzienności? (3)

30. Jaki sposób spędzania wolnego czasu lubię najbardziej? (3)

Trening: Magiczne pięć godzin

Wojciech Kulesza

MIŁOŚĆ – jak piszemy w wielu miejscach tego wydania – to nie jest stan dany raz na zawsze, ale taki, na który trzeba zapracować. Czyż dwóch minut rano, tyle, ile zajmuje umycie zębów, nie mógłbyś poświęcić na coś jeszcze?

Pożegnania. Zadbaj o to, by dając rano buziaka, wiedzieć, jak wygląda dzień twojego partnera. Czy wiesz, z kim dziś je lunch, ma spotkania? Jak wygląda dzień pracy? Co ma do załatwienia? W jakiej sprawie idzie do lekarza? Na początku związku potrafiliście rozmawiać o tym długo przy śniadaniu. Teraz w biegu możecie nie zdążać. Może do tego powrócić?

Czas: 2 minuty dziennie x 5 dni roboczych = 10 minut

Powitania. Czy porozmawialiście o minionym dniu? Czy wiesz, co się u partnera wydarzyło? Czy on wie, „co u ciebie”? Kiedyś w ciągu dnia potrafiliście wysyłać do siebie esemesy, informując o najmniejszych szczegółach „co u mnie”. Nie musi być to aż tak częste i szczegółowe, ale czemu ma tego nie być w ogóle?

Czas: 20 minut dziennie x 5 dni roboczych = 100 minut

Ohy i ahy. Znajdź codziennie czas na podziwianie, docenienie partnera. Wyrażenie swoich uczuć. Pamiętaj – to nie musi być ciągiem. To nie jest trening na siłowni ze sztangą, gdy masz za jednym razem jak najwięcej „wycisnąć na ławce”. Suma „na dzień” się liczy.

Czas: 5 minut dziennie x 7 dni w tygodniu (tu nie ma wolnego weekendu) = 35 minut

Miłostki. Przyciągnij do siebie, przytul, obejmij, pocałuj, dotknij partnera. Pamiętaj o buziaku na dobranoc. Zacznij traktować dotknięcie ust jako remedium na trudne chwile. Wyraź pocałunkiem współczucie dla partnera, który przeżył trudne chwile czy emocje. Pocałuj na przeprosiny.

Czas: 5 minut dziennie x 7 dni w tygodniu (tu nie ma wolnego weekendu!!!) = 35 minut

Randkowanie. Co tydzień!!! Nie liczy się pójście do kina (nie jesteście wtedy razem ze sobą, ale obok siebie). Nie musi być to związane z pieniędzmi (wyjście do restauracji), ale może być siedzenie na ławce w parku czy nad kubkiem kakao. Omówcie plany remontowe, wakacyjne, kłopoty zawodowe i zdrowotne. Nie liczy się wyjście ze znajomymi lub imieniny u rodziny.

Czas: 2 godziny.

Suma: 5 godzin w tygodniu.

(Wojciech Kulesza na podstawie The Gottman Institute)