POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 12 (2900) z dnia 2013-03-20; s. 81

Kultura / Kawiarnia Literacka

Michał Witkowski

O nienawiści do Niemców

Sytuacja banalna: zaproszenie na wieczór autorski do Berlina. Nie trzeba wiele, pierwszy raz pojechałem na podobną imprezę jeszcze przed debiutem, w 1995 r. Berlin zaprasza wszystkich, Berlin płaci chętnie, Berlin ma za dużo energii, wręcz cierpi na kulturalne ADHD i nigdy nie ma dość. Nadpobudliwość Niemców, jeśli idzie o wydawanie książek Polaków i zapraszanie ich do Berlina, jest wielka i tajemnicza, tym bardziej że właściwie wszystko to są książki martwe już w dniu premiery i poza recenzentami nikt ich nie czyta. Ale co z tego, że „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” jest nie tylko nie do przetłumaczenia, ale i przez germańskie gardło nie do wypowiedzenia, a co tam, bierzemy, tłumaczymy, wydajemy!

Na szczęście, wszystkie kosze na śmieci zaopatrzone są w przegrodę z napisem „papier”, więc zawsze można zutylizować i przerobić na perfumowany papier toaletowy. Co z tego, że pisarza czy pisarki nikt nawet w ich własnym mieście nie kojarzy, co tam, dlaczego by nie przełoż...

Michał Witkowski – postinteligent, pisarz środka i Andrzej Gołota polskiej prozy. Debiutował zbiorem opowiadań „Copyright” (2001 r.), wydał powieści: „Lubiewo” (2005 r.), „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” (2007 r.), „Margot” (2009 r.) oraz kryminał satyryczny „Drwal” (2011 r.) i zbiór opowiadań „Fototapeta” (2006 r.).