POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 34 (2207) z dnia 1999-08-21; s. 72-73

Społeczeństwo

Farida Kuligowska

Obrazkowe pokolenie

Żegnaj Supermanie! Nowy rodzaj bohaterów komiksowych będzie wspomagać szkoły niemieckie w nauczaniu własnej historii. Hitler, grupa Baader Meinhoff oraz Stasi znalazły się w kolorowych komiksach, do tej pory kojarzonych raczej z latającymi superherosami jak Siderman czy Batman.

Chodzi o to - wyjaśnia Friedemann Bedürftig, popularny historyk niemiecki, który napisał teksty do komiksów o Hitlerze oraz Goethem - aby dotrzeć do pokolenia telewizyjnego, do dzieci, które wolą raczej gry komputerowe niż czytanie książek, szczególnie historycznych.

Niemieccy naukowcy przez lata całe nie mogli dojść do porozumienia w sprawie nauczania o II wojnie światowej i okresie nazizmu. Jak przedstawiać Holocaust czy zbrodnie Wehrmachtu? Kiedy zacząć mówić dzieciom o Oświęcimiu? Holocaust i wojnę potraktowano - jak do tej pory - z taką ostrożnością i tak oschle, że młodzież rzadko wykazuje zainteresowanie tym tematem. Zaś okres współczesny - powojenny - na wschodzie i zachodzie Niemiec jest omawiany dopiero w ostatnich klasach.

W rezultacie wytworzyła się ogromna luka w wiedzy przeciętnego ucznia niemieckiego. Ponad 40 proc. czternastolatków nie wiedziało - jak wynika z badań - kto kierował Niemcami przed kanclerzem Kohlem. Może nie trzeba się dziwić: wszak Helmut Kohl pozostawał u władzy przez 16 lat i pokolenie gier komputerowych nie znało innego ...