POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 32 (2717) z dnia 2009-08-08; s. 29-31

Rynek / Twarze biznesu

Krystyna Lubelska

Obywatel Pieńkowski

Na 15-lecie „Gazety Prawnej” jej właściciel Ryszard Pieńkowski zrobi sobie prezent, łącząc ją z „Dziennikiem” Axela Springera. Do tej pory unikał polityki. Ale teraz to on będzie konkurentem „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”.

Trzeba wierzyć, jak Steve Jobs z Apple, własnej intuicji – stwierdza właściciel koncernu wydawniczego Infor Ryszard Pieńkowski. Bierze do ręki iPhone, wytwór Apple. – Ta ikonka – na monitorze wyświetla się obrazek mikrofonu – stale mi towarzyszy. Od lat ma zwyczaj nagrywania swoich uwag, opinii, pomysłów, które potem sekretarka spisuje i rozsyła podwładnym. Do takiego stylu pracy zainspirował go Sam Walton, który wyszukując miejsc pod sieć swoich hipermarketów Wal-Mart, jednocześnie stale nagrywał własne przemyślenia. – Walton jest moim guru – przyznaje. Kupił i rozdał jego biografię wszystkim członkom kadry kierowniczej Inforu. – Rozdaje książki, a potem niby przypadkiem z nich odpytuje – mówi jeden z menedżerów, który odszedł z firmy. – Szuka recepty na to, czego brakuje mu w rzeczywistości, biznesowej ogłady i sprawności.

Pieńkowski nie kryje jednak, że uważa się za selfmademana. Już po zdobyciu miejsca w rankingu najbogatszych poszedł na podyplomowe studia w dziedzinie zarządzania na SGH. Wcześniej skoń...