POLITYKA

Poniedziałek, 24 czerwca 2019

Polityka - nr 15 (2649) z dnia 2008-04-12; s. 43-45

Rynek

Cezary Kowanda

Okroić wiadomości do kości

Rozmowy z komórki za granicą są coraz tańsze. Ale wysyłanie esemesów czy ememesów to wciąż droga przyjemność. Komisja Europejska już grozi: jeśli operatorzy sami nie obniżą cen, zostaną do tego zmuszeni. Tylko kiedy?

Najgłośniejszą ofiarą drogiego roamingu (czyli używania telefonu komórkowego w zagranicznych sieciach) pozostaje były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Piętak. Jego rodzina zabrała na wakacje służbowego laptopa razem z komórką, która posłużyła jako środek dostępu do Internetu. Rachunek za tę przyjemność wyniósł prawie 80 tys. zł.

To przykład drastyczny, ale nieodosobniony w Europie. Niedawno brytyjskie małżeństwo przez nieuwagę nie przerwało ściągania na komórkę czterech odcinków serialu „Przyjaciele” po przekroczeniu granicy. Ich operator Vodafone za tę usługę policzył 11 tys. funtów. Opłaty za roaming wciąż są dla wielu abonentów przykrą niespodzianką po powrocie z urlopu. Tym większą, że wcześniej słyszeli o znacznej obniżce cen, jaką na firmach telekomunikacyjnych wymusili unijni urzędnicy.

Opłaty za roaming wewnątrz Unii pod koniec sierpnia 2007 r. rzeczywiście spadły, ale tylko dla połączeń głosowych (dzięki wprowadzeniu tzw. eurotaryfy). Wcześniej minuta rozmowy do Polski mogła kosztować ponad 5 zł. Teraz nie przekracza 2,20 zł. Zmalały ró...

Pani komisarz walczy

57-letnia Viviane Reding stała się sławna dzięki bezpardonowej walce z operatorami telekomunikacyjnymi. Ta absolwentka paryskiej Sorbony łączyła przez długi czas dziennikarstwo z polityką, będąc jako felietonistka „Luxemburger Wort” prezesem Luksemburskiej Unii Dziennikarzy i jednocześnie posłem do parlamentu tego kraju. Europejska kariera Reding rozpoczęła się w 1989 r., gdy została europarlamentarzystką. Po 10 latach aktywnego uczestnictwa w obradach dostała tekę komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu i zaczęła ostrą walkę z dopingiem. W 2004 r. znów została unijnym komisarzem – tym razem w dziedzinie społeczeństwa informacyjnego.

W przyszłym roku, gdy Komisja Europejska pod kierownictwem José Barroso zakończy działalność, nie ma zamiaru iść na emeryturę. Na razie próbuje doprowadzić do końca walkę na frontach, które otworzyła. Chce nie tylko taniego roamingu, ale też grozi niektórym operatorom przymusowym podziałem, planuje powołanie ogólnoeuropejskiego superregulatora i marzy o szybkim upowszechnieniu telewizji cyfrowej.

Załączniki

  • O ile staniał roaming po wprowadzeniu eurotaryfy

    O ile staniał roaming po wprowadzeniu eurotaryfy

  • Ceny transmisji danych w roamingu wewnątrz Unii

    Ceny transmisji danych w roamingu wewnątrz Unii