POLITYKA

Wtorek, 20 sierpnia 2019

Polityka - nr 17 (3158) z dnia 2018-04-25; s. 16-19

Temat tygodnia

Jacek Żakowski

Oni są jacyś inni

„Oni” mają naród, wyklętych i Smoleńsk. A „my”? „Oni” mają strach przed uchodźcami, Żydami, Rosjanami i Niemcami, Brukselą. A „my”?

Co może „nas” połączyć tak jak „ich”? Nic! Odpowiadam od razu, żeby nie owijać w bawełnę. Bo trzeba rozwiać złudne i frustrujące wciąż pokutujące nadzieje. Polska prozachodnia i demokratyczna nigdy nie będzie taka, jak Polska ksenofobiczna i autorytarna. Jesteśmy inni. Jeśli będziemy świadomie, uczciwie i wyraziście inni, będzie nas coraz więcej.

Myślicie, że jesteśmy inni, bo więcej wiemy, inaczej nam się ułożyło życie, jesteśmy bardziej otrzaskani w świecie? Albo że różni nas wykształcenie, majątek, wiara etc.? Myślę, że to kiepski trop. Czy Mateusz Morawiecki nie jest otrzaskany? A Piotr Gliński nie jest wyedukowany? Jarosława Kaczyńskiego nie zbawił przecież doktorat, a Jarosława Gowina – rektorat. Tarczyński nie robi wrażenia głodnego. Ani Glapiński, ani zwłaszcza Pawłowicz. Czy myślicie, że Piotrowicz nie obłowił się jako prokurator u Jaruzelskiego? Czy Pietrzak się nie nachapał i nie otrzaskał po świecie za Gierka? Oni szli ze swoimi dziwnymi poglądami po władzę ...