POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 41 (2266) z dnia 2000-10-07; s. 32-35

Świat

Tomasz Zalewski

Oprah Winfrey wybiera prezydenta

USA: Czy Bush junior nie zaśnie przed kamerami?

Na miesiąc przed listopadowymi wyborami dwaj kandydaci na prezydenta: Al Gore i George W. Bush, jeśli wierzyć sondażom, idą łeb w łeb i wygląda na to, że o ich wyniku zadecyduje seria rozpoczynających się właśnie trzech debat telewizyjnych.

Podobnie było w 1960 r., kiedy losy kampanii też ważyły się do końca i o minimalnym zwycięstwie J.F. Kennedy’ego zadecydował – jak twierdzą znawcy – nieogolony zarost i pot na zmęczonej twarzy jego przeciwnika Nixona w czasie pierwszej w historii debaty w TV. Wtedy jednak obaj rywale dyskutowali o zapóźnieniu Ameryki w wyścigu rakietowym z ZSRR za kadencji prezydenta Eisenhowera i tego rodzaju problemy były głównym tematem wyborczej kampanii. Dziś wydarzeniem, szeroko roztrząsanym przez amerykańskie media, są pocałunki – osławiony głęboki pocałunek wiceprezydenta z żoną Tipper pod koniec konwencji demokratów w Los Angeles oraz całus złożony na policzku „królowej konfesyjnych talk-shows” Opry Winfrey przez gubernatora Busha. Takie mamy czasy.

Pierwszy „Big Kiss” – jak całkiem poważnie piszą niektórzy komentatorzy w USA – przechylił szale sympatii na korzyść Gore’a, dotychczas uważanego za sztywniaka, i zapoczątkował jego hossę na giełdzie przedwyborczych notowań. Drugi całus miał jakoby podnieść notowania gubernatora Teksasu, który raz jeszcze zaprezentował się jako polityk o&...