POLITYKA

środa, 24 kwietnia 2019

Polityka - nr 35 (2208) z dnia 1999-08-28; s. 6-8

Raport

Mariusz Czubaj

Ostre granie

Niemal 8000 głosów nasi Czytelnicy podzielili między 566 artystów. Pierwsza dziesiątka - ta interesuje nas najbardziej - nie stanowi (może z jednym wyjątkiem) zaskoczenia. Jeśli już coś zaskakuje, to konsekwencja, jaką wykazali się ankietowani przy wyborze najważniejszych postaci i zespołów.

Miejsce pierwsze na liście wykonawców zagranicznych nie podlega dyskusji. The Beatles zwyciężyli z miażdżącą przewagą: niewiele brakowało, a otrzymaliby dwukrotnie więcej głosów niż The Rolling Stones. Rozmiary tego triumfu każą zastanowić się nad jego przyczynami. Czy zadecydowały chwytliwe przeboje w stylu "Please Please Me" z początkowego okresu? Czy spazmy i ataki histerii młodocianych fanek wywoływane każdym publicznym pojawieniem się muzyków? Bo pewne jest, że ta atmosfera kultu potęgowała popularność zespołu. A może czytelnicy najlepiej pamiętają "dojrzałą" twórczość, której świadectwem stała się wymyślona przez muzyków Orkiestra Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza lub podwójna płyta z 1968 r. zwana popularnie "Białym Albumem"? I, by zamknąć listę pytań, jaki wpływ miała pacyfistyczna działalność Johna Lennona i jego śmierć poniesiona z ręki szaleńca?

  • Piosenkarki, piosenkarze, zespoły polskie
  • Piosenkarki, piosenkarze, zespoły zagraniczne

Beatlemania jest wciąż żywym faktem społecznym. Właśnie teraz w Liverpoolu i w Londynie odbywają się Dni Beatlesowskie, a młodych fanów ...