POLITYKA

Sobota, 20 kwietnia 2019

Polityka - nr 23 (2861) z dnia 2012-06-05; s. 22-24

Polityka

Jacek Żakowski

Pakt o nieagresji?

Rasizm, seksizm, homofobia, islamofobia, antysemityzm, ejdżyzm, szowinizm, chamstwo, chuligaństwo, bandytyzm. To nie są specyficzne formy polskiej tożsamości. To jest wszędzie. Ale nie tak otwarcie. Jesteśmy inni?

Obejrzyjcie Euro 2012 w telewizji. Nie ryzykujcie. Możecie wrócić w trumnie” – przekonuje kolorowych kibiców BBC w programie poprzedzającym Euro 2012. Polscy politycy ścigają się w zaprzeczaniu. Prawica wprost kipi z oburzenia. Pocieszają nas życzliwi Polsce dziennikarze z innych krajów. To miło. Też chętnie bym się do tego chóru przyłączył i gorąco zaprzeczył. Ale, niestety, nie mogę. Podobnie jak Jarosław Kaczyński uważam, że trzeba skończyć z „pedagogiką wstydu”. Najlepiej – nie dając wciąż kolejnych powodów do wstydu.

Przemoc na tle rasowym jest w Polsce wszechobecna. Jak się jest białym, to się tego nie czuje. Ale jak się jest kolorowym i na każdym kroku słyszy się o bambusach, asfaltach, bananach etc., trudno uważać, że wszystko jest w porządku. Podobnie jak się jest religijnym Żydem noszącym kipę na głowie. Zwłaszcza kiedy się przeczyta, że po dwóch latach prokuratura właśnie umorzyła sprawę dokonanego na oczach tłumu zastrzelenia przez policjanta nieuzbrojonego kupca pochodzącego z Afryki. Symbolika jest mocna, ...

Zapraszamy do dyskusji na: www.polityka.pl/debata